Sağlık

Bakan Soylu ve Bakan Kurum’dan Düzce depremine ilişkin açıklama

Bakan Soylu’nun, düzenlenen basın toplantısındaki konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Depremin olduğu saatten bu saate kadar büyüklükleri 0.9 ile 4.3 arasında değişen 233 artçı deprem meydana geldi ve 37’si Düzce vilayetimizde olmak üzere 93 vatandaşımız yaralandı. Halen 13’ünün tedavilerine hastanelerde devam ediliyor. Düzce’de 1 yoğun bakımda olmak üzere, 6 vatandaşımızın tedavilerine devam edilmektedir. 

Hem Gölyaka merkez hem Düzce hem de depremin etkili olduğu diğer ilçelerimizde hepimiz hem hasar alan yerlerde hem de ilçe merkezlerinde gerekli tetkikleri yaptık. İnsanlarımızı ziyaret ettik. Onlardan hem genel durum hakkında bilgi aldık biz de atacağımız adımları belirlemeye çalıştık. Bu çerçeve içerisinde afete müdahale için kamu kurum ve kuruluşlarından toplam 3 bin 748 personel, 812 araç bu karşılaştığımız depremde burada görev aldı. Hala almaya devam ediyor. Vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacı oldu. Çocuklar korktu. Bu vesileyle gerek kamu misafirhaneleri gerek yurtlarımızın tamamı gerekse de kurduğumuz çadır alanlarında vatandaşlarımızın barınmasına imkan sağlamak için adımlarımızı attık. 19 bölüme de çadır alanları oluşturduk. Bine yakın çadır kuruldu kurulmaya da devam ediyor.

Hem AFAD hem Kızılay hem de Belediyemiz yaklaşık 20 bine yakın battaniye dağıttı. Şu ana kadar 600’e yakın ısıtıcı dağıtıldı. Şu ana kadar 23 bin 265 kişilik öğün yemek verildi. Hem çadır alanlarımızın hem de merkezlerde bu hizmetimiz hala devam ediyor.

Her afetin kendine ait bir karakteri vardır. Sel afetlerinin orman yangınlarının, depremlerin ve bu afetlerin de kendi içerisinde farklılıkları var. Özellikle hocalarımızın da söylediği gibi bu deprem 5,9 büyüklüğünde bir deprem. Bu evlerde büyük sarsıntıya sebep oldu ve burada eşya hasarları söz konusu. Ev, işyeri ve araçlardaki zararların tespiti maksadıyla 220’den kişiden oluşan 110 ekip bu sabah çalışmalarına başladı. Burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız.”

Bakan Kurum’un açıklamasından bazı satır başları şöyle:

“Düzcemizde vatandaşlarımızla birlikte seferberlik ruhuyla hareket ettik. Bu kapsamda Gölyaka merkezli deprem vesilesiyle Gökovamızı, Gümüşovamızı ve Cumayerimiz ve Düzce Merkez’de hasar gören tüm mahallelerimizde enkazlarında tespitlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın bu noktada ne talebi varsa hızlı bir şekilde giderme gayretinin içerisinde olduk. Şu anda Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ve ilgili kurumlarımızla sahada 600’ü aşkın hasar tespit çalışması yapan arkadaşlarımız var. Havaların da yağışlı gideceği öngörüsüyle hasar tespitini bir an önce bitirmek arzusuyla çalışıyoruz.

Gölyaka’da 2 merkezde 4 binamız olmak üzer 6 binamızı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri’nde 7 bina 9 bağımsız bölüm. Gölyakamızda da 23 bina 42 bağımsız bölüm, Gümüşova ilçemizde 9 bina 16 bağımsız bölüm ve merkezde yapı stokunun eski olduğunu tespit ettiğimiz alanlar bunlar bu alanlarda da 21 bina, 31 bağımsız bölüm olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina ve 134 bağımsız bölüm tespit edildi.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu