Gündem

Başkan Soyer’den mobilyacılara kooperatifleşme çağrısı

Karabağlar’daki Mobilya Akademi’nde düzenlenen çalıştayın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, İZMOD Başkanı Hasan Özkoporan, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

“Karabağlar’ı Akdeniz’in en çağdaş mobilya tasarım üssü yapmak istiyoruz”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Başkan Tunç Soyer, “Mobilya sektörümüzün dünya standartlarını belirleyen ürünler üretebilmesi için bugünkü buluşmamız çok büyük anlam taşıyor. Bizim üzerimize düşen, bu sektörün tarihten gelen gücüne güç katmak ve Karabağlar’ı Akdeniz’in en çağdaş mobilya tasarım ve üretim üssü haline getirmek. Bunu hep birlikte başaracağımıza tüm kalbimle inanıyorum.” diye konuştu.

“Bu emeğin yitip gitmesine asla izin veremeyiz”

Başkan Soyer, rakamlarla Türkiye’nin mobilya ihracatında çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, sektörün gelişimi için örgütlenmeye, lojistik desteğe ve mesleki eğitime işaret etti.

Sektörün önünü açmak ve üretimin her aşamasında dünyayla rekabeti mümkün kılmak için örgütlenmek zorunda olduklarını söyleyen Başkan Soyer, şunları kaydetti:

“Biz İzmir’de tarım sektöründe, örgütlenmeden ihracata uzanan yolu son 11 ayda gün gün yaşadık. Örgütlenmek, Karabağlar’ın mobilya atölyelerinde dökülen alın terinin sel olup önündeki tüm engelleri yıkması demek. Bu emeğin yitip gitmesine asla izin veremeyiz ve işte bu nedenle örgütlenme konusunda çok daha büyük adımlar atmak mecburiyetindeyiz.”

Başkan Soyer, konuşmasının son bölümünde Karabağlar Mobilya Akademi bünyesinde kurulan İzmir Mobilya Sektörü Yürütme Kurulu’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yer aldıklarını ifade ederek, mobilyacıların sanayi sitesi talebini yerine getirmek için çalışmaların hızla devam ettiğini de söyledi.

“Her zaman mobilyanın kalbinin Karabağlar olmasını istiyoruz”

Karabağlar’da mobilya sektörünün gelişimi için ortak akılla çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Karabağlar denince akla gelen şey mobilyadır. İzmir’de ve Ege’de mobilyanın kalbi Karabağlar’dır. Lojistik sorunu var. Sorunlar çözüldükten sonra Karabağlar’daki mobilya sektörü çok kolay ileri gidebilir. Gücü var, dinamizmi var, altyapısı var. İlk defa İzmir’de böyle kapsamlı bir çalışma düzenleniyor. Biz her zaman mobilyanın kalbinin Karabağlar olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Rafa kaldırılmasın sürekliliği getirilsin”

Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle ise “Birliğimiz bu tür çalıştaylara, nerede imalat varsa ticaret varsa sektörün arkasında durmuştur, durmaya da devam edecektir. Çalıştayımızın verimli olmasını diliyorum. Yeter ki yaptığımız çalışmalar rafa kaldırılmasın, sürekliliği olsun.” dedi.

Başkanlardan “İyi Niyet Beyanı”

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Soyer, Başkan Selvitopu, Ali Fuat Gürle ve Hasan Özkoparan çalıştay öncesi “İyi Niyet Beyanı”nı imzaladı.

İyi Niyet Beyanı’nda “Bu çalıştayın aşağıda imzası bulunan tarafları, “Karabağlar Mobilya Akademi” bünyesinde kurulacak olan “İzmir Mobilya Sektörü Yürütme Kurulu”na birer temsilci vererek, çalıştay sonuç raporunda yer alacak olan gelişme alanlarında üstlerine düşen çalışmaları, bu kurul kanalıyla takip edecek, hedeflenen gelişmelerin sağlanması için destek sunacaklardır” ifadesine yer verildi.

Çalıştayda, mobilya esnafı ve sanayicisi, Karabağlar Belediyesi, EİB, İZMOD ve akademisyenlerle yürütülen toplantılar sonucunda 10 masa oluşturuldu.

Mobilya sektörünün belli başlıklarda sorunlarına ve çözüm önerilerine yanıt arayacak masalarda, “üretim”, “tasarım”, “lojistik, fiziki şartlar”, “istihdam ve nitelikli personel”, “dijital dönüşüm”, “ihracat, markalaşma/pazarlama”, “fuarcılık, mevzuat ve finans” başlıkları masaya yatırıldı. 4 ana moderatör tarafından koordine edilen masalarda ortalama 10’ar katılımcı buluştu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu