Sağlık

Başkonsolos Vekili Wu, Çin’in inovasyondaki başarı sırrını açıkladı

Haliç Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Çin’in de paydaş olarak yer aldığı İnovasyon Haftası’nın ikinci gün paneller ile devam etti.

“Küresel İnovasyon Endeksi: İnovatif Bir Ülke Olmanın Anahtarı” isimli panelde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Başkonsolos Vekili Wu Jian, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu ve İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson’ın bir araya geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Başkonsolos Vekili Wu Jian, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Kutlu Karavelioğlu ve İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson’ın bir araya geldi.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Başkonsolos Vekili Wu Jian, moderatör Prof. Dr. Habip Asan’ın sorusu üzerine ülkesinin inovasyona nasıl yöneldiğini ve hangi yöntemleri izlediğini aktardı. Çin’in reform ve dışa açılma sürecinin ardından hızla gelişim gösterdiğini anımsatan Wu Jian, buna karşın kimi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi.

Çin’in 1 milyar 400 milyonu geçen nüfusuna karşın yaşlı nüfus nedeniyle hala iş gücü açığının olduğunu dile getiren Wu, emek yoğun ekonomiden katma değerin fazla olduğu sahalara yöneldiklerini vurguladı. Bu nedenle inovasyona önem verdiklerini ve önce zihniyetlerin değiştiğini belirten Çinli diplomat “Dünyanın fabrikası olduğumuz dönemlerde çok da fazla para kazanamadığımızı fark ettik. Alt ve orta segmentte üretimler yapıyorduk. Çinliler çalışkan insanlardır. Sonra kendilerine ‘Neden daha fazla para kazanamıyoruz?’ diye sordu.” ifadelerini kullandı.

Başarının 5 faktörü

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Vekili Wu Jian, kazandıkları başarıda 5 faktörün önemli olduğunu aktardı. Bunlardan ilkinin hükümetin desteği olduğunu söyleyen Wu, bu bağlamda Beijing yönetimin 2016 yılında hazırladığı Ulusal İnovasyon Strateji Taslağı’nı işaret etti. Merkezi hükümetin mali yatırımlardan, patent mevzuatına kadar çok sayıda düzenleme yaptığını kaydeden Başkonsolos Vekili ikinci sıraya girişimciliği yerleştirdi. Çin’de Ar-Ge’ye yapılan yatırımın Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın yüzde 2,5’ine tekabül ettiğini ve bu oranın yüzde 80’in kurumsal şirketlerden geldiğine dikkat çekti.

Etkinlik sonrasında gençler Başkonsolos Vekili Wu Jian’a sorular sordu ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Çin’in teknoloji devi Huawei’in bu sene toplam gelirinin yüzden 23’ünü Ar-Ge’ye ayırdığı bilgisini veren Başkonsolos Vekili, üçüncü sıraya da üniversitelerde verilen kaliteli eğitimi dördüncü sıraya ise insan kaynaklarını koydu. Wu Jian, Çin’in beyi göçü veren bir ülke olmaktan çıkarak kalifiye yetenekleri toplandığı değerlendirmesinde bulundu.

Başkonsolos Vekili Wu Jian konuşmasının devamında inovasyondaki atılımın son maddesi olarak uluslararası iş birliğine dikkat çekti. Wu, bu bağlamda Huawei’in Türkiye’deki araştırma merkezini hatırlattı. Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin sonunda katılımcılara plaket takdim edildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu