Ara

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan üçlü zirvesine katılmak üzere az sonra yola çıkacağız. Dışişleri Bakanlarımızın ön hazırlıkları tamamlamalarının ardından devlet başkanları olarak böylelikle yeni bir işbirliği formatını da başlatıyoruz. Ortak tarih, dil ve kültür bağlarımızın olduğu Azerbaycan ve Türkmenistan ile işbirliğimiz her geçen gün daha da güçleniyor. Dayanışmamızı daha da geliştirme potansiyeline sahip olduğumuz aşikardır. İlişkilerimizi güçlendirmeye yönelik çalışmalarımızda mevcut bölgesel ve küresel gelişmelerin sunduğu imkanları da göz önünde bulunduruyoruz. Avaza Zirvesi, bu gayretlerimizin en yeni ve somut örneğidir. Enerji, ulaştırma ve ticari konular zirvemizin ana gündem maddelerini teşkil edecektir. Bu vesileyle ayrıca ilişkilerimizin ahdi zeminini kuvvetlendirmek üzere muhtelif anlaşma metinlerini de imzalayacağız. Böylelikle enerji, ulaştırma, ticaret, ekonomi, gümrük, eğitim, bilim ve  kültür alanlarından sorumlu kurumlarımız arasında etkin işbirliği mekanizmalarını desteklemiş olacağız.

Avaza’daki görüşmelerimizde bölgesel ve küresel meseleler hakkında da fikir teatisinde bulunacağız. Maksadımız sadece üç ülke halkı için değil kardeş Türk Devleti ve bölgemiz için daha müreffeh ve güvenli bir gelecek inşa etmektir. Başta Türk Devletleri Teşkilatlarımız başta olmak üzere çok taraflı platformlardaki işbirliğimizin geliştirilmesi de hedeflerimiz arasındadır.

  1. yüzyılın bir Türk asrı olması için çalışmaya, dayanışmamızı artırmaya, kardeşliğimizi her alanda perçinlemeye devam edeceğiz. Diplomaside çevremizde bir güvenlik ve barış kuşağı oluşturmanın adımlarını atarken ülkemiz sınırları içinde ise vatandaşlarımıza devletimizin gücünü ve kerim vasfını her fırsatta hissettiriyoruz. Türkiye, özellikle afet yönetiminde ve afet sonrası yaraların sarılmasında dünyada örnek gösterilen bir ülke haline gelmiştir.

Düzce depreminde nasıl vatandaşımıza ‘Devlet nerede?’ sorusunu sordurtmamışsak Antalya’daki sel sonrasında da tüm imkanlarımızı insanlarımız için seferber ettik. 13 bin 200 dekar tarım arazisi ve seralarda zarar meydana gelmiştir. Zarar tespit ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Toplam bin 804 personel, 395 araç ve iş makinesi görev yapmaktadır. Kumluca, Finike ve Demre’de genel hayata etkili afet bölgesi kararı alınmıştır. SGK ve vergi borçları ertelenmiştir. Toplamda 100 milyon lirayı aşkın destek bölgeye gönderilmiştir. Bunların yanı sıra KOSGEP’ten afetten zarar gören her bir esnafımız için 250 bin liraya kadar faizsiz acil destek kredisi sağlanmıştır. Devletimiz afetzedelerin yanında olmayı sürdürecektir.”

Soru-Cevap

Enerji konusu

Erdoğan: “Bu konuyu Sayın Berdimuhammedov daha önce görüştük, doğal gaz konusunda adımı atmaya yöneliktir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanım da bu zirvede bizimle beraber olacak. Orada bu görüşmelerimizi yapacağız. Türkmen gazını ülkemize Hazar üzerinden getirmeyi temenni ediyorum.”

Putin ile görüşme

Erdoğan: “Bu işin tarihi verilmez fakat Soçi Mutabakatı’nda verilen sözler belli, Sayın Putin’e bunu hatırlattım. Özellikle sınırdan güneye 30 kilometrelik bir derinlikte hedefimiz var. Ülkemiz sürekli olarak bu alandan teröristlerin tehdidi altında kalıyor. Son zamanlarda ciddi manada çoğaldı. Suriye’nin Kuzeyi’nde topraklarımıza yapılan saldırılara sessiz kalmamız mümkün değil. Uyarıyoruz, hatırlatıyoruz ve dost Rusya ile atacağımız adımlarda birlikte karar ve belki de uygulamayı yapma noktasından kendisinden destekleri de istedik. Asla taviz veremeyiz. Terör tehdidi altında olan ülkemdir, bu nedenle kimseden izin alacak değiliz.”

EYT ve Bahçeli ile görüşme konusu

Erdoğan: “EYT’de bu ay sonuna kadar bu işi neticelendireceğiz, ay sonuna kadar karara bağlayacağız. 2023’e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız. Olay bu. Cumhur İttifakı olarak Devlet Beyle birçok konuyu görüştük. İkimizin oyu parlamentoda Anayasa değişikliğine yeterli değil. Bu konularda Anayasa değişikliği hususunda parlamentodaki diğer partilerin destek vermesi işimizi kolay kılacaktır. Grubumuz bu çalışmaları Cumhur İttifakıyla birlikte yürüyor. ”

Hibya Haber Ajansı

Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki kadınların mental ve fiziksel güçlenmeleri amacıyla öz savunma eğitimleri düzenliyor

Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İlkokullar Arası 23 Nisan Halı Saha Futbol Turnuvası Çeyrek Final Müsabakaları tamamlandı

Corendon Tennis Club Kemer açıldı

TOSFED Yıldızını Arıyor Kayıtları Açıldı

Bornova 1877’den Göz Dolduran Performans

Anadolu Efes, Play-In Etabında Evinde Virtus Bologna’yı Ağırlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn