Ekonomi

Fx piyasalar

USD/TRY: ABD’de kasım ayında TÜFE, aylık bazda %0,3 artış tahminlerine karşın %0,1 artış sergileyerek beklentilerin altında arttı. Yıllık bazda da %7,7’den %7,1’e yavaşlayarak geçen yılın aralık ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Veri ile birlikte risk alma iştahı artarken, Dolar endeksi (DXY %1,1 oranında düşüş kaydetti. Fed’in faiz artışlarının etkisiyle yumuşamaya işaret eden ABD TÜFE verisi ardından risk iştahı bu sabah da olumlu seyrederken, piyasa katılımcıları bugünkü TSİ 22’deki toplantısında faiz artırım hızını azaltarak 50 baz puan artırması öngörülen Fed faiz kararını bekliyor. Fed’in faiz ve makroekonomik projeksiyonları da yakından izlenecek. Ayrıca Powell’ın faizlerde tepeye ne zaman ulaşılacağına yönelik açıklamaları da takip edilecek. Birçok gelişmeye net bir tepki vermeyen ve yönsüz bir görüntü sergileyen Dolar/TL tarafında ise net bir değişiklik yok. Dün 18,64 seviyesinden kapatan kur, bu sabah söz konusu kapanış noktası etrafında bant hareketi yapıyor. Fed toplantısı piyasalarda hareketlilik yaratabilecekse de Dolar/TL’de görece dar banttaki hareketin sürmesini bekliyoruz. Kurda destek ve direnç olarak ise sırasıyla 18,5950 ve 18,69 izlenebilir.

EUR/USD: ABD’de beklentilerin altında kalan enflasyon verisi sonrasında Dolar satışlarla karşılaşırken, EURUSD paritesi %0,9 oranında yükselişle günü  tamamladı. Bugün parite üzerinde etkili olabilecek gelişme ise projeksiyonların açıklanacağı ve Powell’ın da basın toplantısı gerçekleştireceği Fed toplantısı olacak. Daha az agresif sinyallerin verilmeye devam edilmesi paritede yükselişin sürmesiyle sonuçlanabilir. Teknik olarak da 1,0580 desteğinin üzerinde kalındıkça 1,0730 hedefte kalabilir. Ara direnç 1,0690 bölgesindeyken, olası düşüşlerde 1,0580 desteğinin altında kalıcılık sağlanması durumunda 1,0510 hedefe girebilir.

XAU/USD: Dün 1.780 – 1.825 seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın, günü de 1.811 seviyesinde tamamladı. ABD’de açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gelmesi sonrası Dolar’ın güç kaybı ve ABD 10 yıllık faizinin düşmesinin etkisiyle %1,65 yükselen değerli maden, halihazırda 1.789 seviyesinden geçen 200 günlük ortalamasının da üzerinde günü kapattı. Bugün ise Fed toplantısı Ons Altın’da etkili olabilecek gelişme olarak izlenecek. Daha az agresif sinyallerin verilmeye devam edilmesi durumunda değerli maden yükselişini sürdürerek 1.841 seviyesini hedefleyebilir. Ara direnç 1.825 civarında. Öte yandan, olası düşüşlerde 1.789 ilk destek olarak izlenebilir. Bu desteğin altına sarkma yaşanması durumunda ise 1.771 hedef olabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu