Muğla İklim Değişikliği Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin 27 Ekim’de gerçekleştirdiği “Muğla İklim Değişikliğini Konuşuyor” başlıklı çalıştayın sonuç bildirgesi yayımlandı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Çalıştay bildirgesi iklim değişikliğinin etkileri; kentler ve toplum, ekolojik sistemler ve orman yangınları, tarım ve turizm olmak üzere dört ana başlık altında ele alındı. Bildirgede, kuraklık, gıda güvencesinin tehdidi, aşırı meteorolojik olaylar, afetler, orman yangınları ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek alanların kentler olduğu vurgulandı.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili tespitlerin yapıldığı çalıştayın sonuç raporun çözüm önerileri de yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bildirge şu ifadeler yer aldı:

“Küresel ısınmaya yol açan sera gazları büyük ölçüde kentlerde sanayi, konut ve trafikte gösterilen faaliyetlerden kaynaklanıyor. Muğla ve ilçelerinin karşılaşacağı iklim değişikliği kaynaklı bu etkilere karşı direncini artırmak amacıyla etkin ve iklime uyumu dikkate alan bir şehir planlamacılığının benimsenmesi gerekmekte olup, bu kapsamda doğayla dengeli, doğal ve kırsal alanları koruyan bir kentsel büyüme sağlanıyor. Kırsal ve tarımsal arazilerin üzerinde kentleşme baskısı yaratılmaması ve yeşil alanların korunması, Muğla’yı iklim değişikliğine karşı dayanıklı kılacak önemli önlemlerden bazılarıdır.”

“İklim değişikliği orman yangınları açısından risk”

Çalıştay bildirgesinde iklim değişikliği sonucu ilerleyen yıllarda orman yangınları açısından Muğla’nın büyük risk altında olduğu vurgulandı.

Bildirgede; “İklim değişikliğinin etkilerinin sıklık ve şiddetinin artması sonucu, gelecek yıllarda orman yangınları İlimiz için önemli bir iklim riski olarak karşımıza çıkacak. Bu nedenle, ciddi seviyelerde biyo çeşitlilik ve doğal varlık kaybına yol açan orman yangınlarına karşı yangın olduktan sonra müdahale yerine işbirliği içerisinde ilgili tüm kurumlarca yangınları önleyici tedbirlerin alınması gerekiyor. İlimizde orman yangınlarını önlemek amacıyla, yangın risk haritaları ve eylem planları hazırlanmalı, orman alanlarına yapılacak tesislerde yangın risk değerlendirmesi yapılmalıdır.” denildi.

“Maden sahaları yangınlar kadar tehlikeli”

İklim değişikliği çalıştayı sonuç bildirgesinde doğal varlığımız olan ormanlarımızın enerji ve maden projeleri için geri dönüşü olmayacak şekilde talan edilmesinin önlenmesinin en az orman yangınları ile mücadele kadar önemli olduğu belirtildi.

Bildirgede “İlimizin en önemli sera gazı yutakları olan orman alanlarını tehdit eden tek unsur maalesef orman yangınları değildir. İklim krizine karşı Muğla’nın dayanıklılığını artıran en önemli doğal varlığımız olan ormanlarımızın enerji ve maden projeleri için geri dönüşü olmayacak şekilde talan edilmesinin önlenmesi en az orman yangınları ile mücadele kadar önemli olup Türkiye olarak ulusal düzeyde iklim değişikliğine uyumun hedeflendiği bir ortamda, uygulanan tüm politika ve mevzuatlar da bu hedef ile uyumlu olması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Hibya Haber Ajansı

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn