Ekonomi

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.5 yükseliş ile 5,571 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 5,419 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 5,641 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. AKBNK (19.28 puan) ve ISCTR (17.9 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, PGSUS (-1.22 puan) ve EKGYO (-0.8 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 21 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %4.18 ile HEKTS ve %3.05 ile SASA olurken, en fazla azalan hisselerin ise %9.51 ile TTKOM ve %5.80 ile PETKM olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 12 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 18 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %27 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %4.53 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %1.86 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 21 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise TTKOM ve KOZAL hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta KOZAL, TTKOM ve VESTL dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise AKSEN, EREGL ve SISE ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu