Ekonomi

Uluslararası piyasalar

ABD’de kasım ayı TÜFE rakamı aylık bazda %0,1 oranında artış kaydetti ve yıllık TÜFE %7,7’den %7,1 seviyesine geriledi. Piyasadaki beklentiler yıllık TÜFE’nin %7,3’e gerilemesi yönündeydi. Fed’in bugün sona erecek toplantısında 50 baz puan faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, toplantı sonrasında yayınlanacak projeksiyonlar ile Fed Başkanı Powell’ın mesajları son derecek kritik olacaktır. Fed faiz kararı ve Powell’ın mesajları risk iştahı üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:00 İngiltere – TÜFE/ÜFE Önem: Yüksek

•    22:00 Fed Faiz Kararı Önem: Yüksek

Türkiye

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Ekim ayına ilişkin sanayi üretim verileri beklentilerinin aksine pozitif bir tabloya işaret etti. Ekim’de sanayi üretiminde yıllık %0,2’lik daralma beklentisine karşın %2,5’lik artış görüldü. Hazine ve Maliye Bakanlığı 3 ve 10 yıl vadeli tahville rekabetçi olmayan tekliflerle birlikte 4,3 milyar TL borçlandı. Yurt içinde bugün açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, gündem dair gelişmeler takip edilecek.

 

Avrupa 

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da ZEW beklenti endeksi aralık ayında 23,3 azalış kaydederek beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Açıklanan veriler mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin de toparlandığına işaret ederken, cari koşullar endeksi Aralık’ta 61,4 seviyesinde açıklandı. Almanya da ekim ayında %0,9 düzeyinde olan aylık enflasyon ise kasımda %0,5 düzeyinde açıklanırken, yıllık bazda enflasyon %10,0 seviyesine gerileyerek beklentilere paralel açıklandı. Ülkede enerji fiyatları %1,6 düşerken gıda fiyatları %0,5 yükseldi. Yıllık bazda enerji ürünleri kasımda %38,7 artış gösterdi. Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin açıklanması bekleniyor.

 

ABD

ABD’de tüketici fiyat endeksi aylık bazda % 0,1 ile beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda artış %7,1 oldu. Ülkede enflasyon enerji maliyetlerindeki gerilemenin artan gıda maliyetlerini dengelemesiyle Kasım’da yavaşladı. Fed’in bu akşam gerçekleşecek toplantıda faiz artış hızını yavaşlatması ve 50 baz puanlık artırıma gitmesi beklenirken, geçen hafta açıklanan üretici fiyatları beklentileri aşarak Fed’in faiz artışlarının 2023’te sürebileceğine ilişkin beklentilerin güç kazanmasında etkili olmuştu.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu