ABB ‘Başkent Araştırmaları Merkezi’ni kurdu

Facebook
Twitter
LinkedIn

Sürdürülebilir Kent Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını şekillendirecek olan Başkent Araştırmaları Merkezi’nin açılış töreni eş zamanlı düzenlenen çalıştaya ev sahipliği yaptı.

Ankara’daki üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kamu kuruluşları ile çok sayıda Başkentlinin katılımıyla gerçekleşen ilk çalıştayın açılışını ABB Başkanı Mansur Yavaş yaptı.

Tek başınıza halkın bütçesini harcayamazsınız

Konuşmasına kentteki katılımcı kültür ve ortak akla verdikleri önemden bahsederek başlayan Başkan Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Halkın bütçesini yönetiyorsunuz. Tek başınıza bu parayı harcayamazsınız. Vatandaşların önceliklerini öğrenip, onları yerine getirmeniz lazım. İşte o zaman tam anlamıyla yerel demokrasi gerçekleşecektir. İşte o zaman vergilerin yol, su, elektrik gibi geldiğini herkes görecek. Ödediği vergilerin hizmete döndüğünü görünce yöneticiden hesap soracak ve yönetici hesap verecektir.”

Kısa süre içinde Başkentlilerin hizmetine sunacakları “Şeffaf Ankara” projesini de anlatan Yavaş, konuşmasında, “Ankara’nın geleceğini ve geçmişini konuşurken sizlere en çok lazım olacak şeylerden bir tanesi verilerdir. Biz Türkiye’de belki dünyanın sayılı açık veri sistemine geçiyoruz, Şeffaf Ankara olarak… Ankara ile ilgili kaç kişi sosyal yardımlardan faydalanıyor, kaç kişi otobüs kullanıyor, hangi saatlerde yoğun oluyor, aslında aklınıza gelebilecek tüm konularda açık verileri internetten yayınlamaya başlayacağız. Zaten yaptığımız harcamaları yayınlıyorduk ama bu söylediğimiz belki Türkiye’de bir numara olacak şekilde Ankara’daki tüm verileri toplayıp özellikle üniversitelerin emrine verip, onların bu verilerden yararlanmaları, öğrencilere ödev vermeleri ve Ankara’nın geleceğini planlarken de bizlere yardımcı olmalarını sağlayacağız. Buradan çok güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Büyük bir boşluğa cevap olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu ise açılışta yaptığı konuşmada, “2019 yılında göreve başladığımızda Sayın Başkanımızın liderliğinde Ankara Büyükşehir Belediyesindeki büyük dönüşüm ve yapısal değişimin temelleri atılmaya başladı” diyerek, şöyle konuştu:

“Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerini temel edinen stratejik planımız hazırlandı. Yine aynı şekilde büyük bir katılımla Kent Konseyimiz yeniden organize edildi. Bütün bu kapasite artırma çalışmalarımız ulusal ve uluslararası alanda meydana gelen değişikliklerin, dünyanın ekonomi politiğinde çok köklü değişimlerin yerel yönetimlere yansımasına bir cevap olarak kurumumuzu hazırlamaktı. Katılımcı bütçe çalışmaları, KALDER kalite ve yönetimde mükemmeliyet gibi bir dizi ciddi çalışmayı başlattık. Bunların bir son adımı olarak Başkent Araştırmaları Merkezi’ni kurma fikrimizi Sayın Başkanımızın öncülüğünde aldıktan sonra çalışmalarımızı hızlandırdık. Bugün gün boyu tartışılacak bir yapılanma biçiminin ortaya konmasıyla yeni yapının Ankara’mıza, ülkemize, yerel yönetimler alanındaki büyük bir boşluğa cevap olacak.”

Çalıştaya yoğun katılım

Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Görmez’in çalışma yöntemlerini anlatmasının ardından, katılımcılar Başkent 2030 Birimi, Kent Belleği Birimi, Kent Laboratuvarı Birimi ve Başkent Araştırmaları Enstitüsü’nden oluşan odak gruplarında çalışmalarına başladı.

İlk çalıştaya yoğun katılım olurken, sanatçılardan akademisyenlere kadar birçok isim görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

Murat Özkan (Anket AŞ Yönetim Kurulu Başkanı): “Bugünkü çalıştayın değerlendirmesini yaparak yol haritamızı ve stratejik planlamamızı yapacağız. ABB Başkanı Mansur Yavaş öncülüğünde kurulan bu merkez Ankara’ya ve tüm Türkiye’ye  bilim, çağdaşlaşma ve mahalli idareler konusunda çalışmalar yapacak.”

Rengim Gökmen (Devlet Sanatçısı ve Orkestra Şefi): “Büyükşehir Belediyesinin Ankara’nın gelecek dönemde kent kimliği kazanması, eğitim, kültür-sanat, müzecilik ve performans sanatları alanında yerel yönetim olarak da çok önemli bir katkı sunmaya hazırlandığını gözlemledim, bu benim için umut verici bir toplantı oldu.”

Prof.Dr.Uğur Ömürgönülşen (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi): “Büyükşehir Belediyesi bünyesinde özellikle Başkent adı altında yeni bir çalışma merkezinin kurulması girişimi var. Son derece memnuniyet verici.”

Prof.Dr. Turan Menteş (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi): “Çalışmamız aslında fiziksel ve dijital olarak kent belleğinin oluşturulması ve  diğer çalışmaların altyapısını oluşturması düşüncesiyle hazırlandı. Kent tarihini bilen kişilerle sözlü tarihin de oluşturulması gerektiği, bu kişilerin kent tarihini anlatmasını sağlayıp kayda geçmesi, yazılı hale gelmemiş detayların bu şekilde saklamanın önemli olduğu ortaya çıktı.”

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn