Ekonomi

ABD: “Tarım dışı istihdam artışı ekimde beklentileri aştı”

Tarım dışı istihdam eylül ayındaki 315.000 kazancın (263 binden yukarı revize) ardından ekim ayında 261.000 arttı. Manşet istihdam değişikliği 193.000 olan beklentileri aşarken, işsizlik oranında %3,5’ten %3,7’ye yukarı hareketlenme gözlemlendi. Bu alanda medyan tahmin %3,6 yönündeydi. Bu kategori ile beraber izlediğimiz işgücüne katılım oranında Eylül’deki %62,3’ten %62,2’ye doğru gerileme görüyoruz. Manşet veriler beklenenden güçlü bir momentuma işaret etmekle beraber, özellikle Kasım indirimleri ve Noel etkisi itibariyle hizmet ve perakende tabanlı sektörlerde hızlı iş kazanımları medyana gelebildiği hesaba katılmalıdır.

Alt kalemlere bakacak olursak; Sağlık hizmetlerinde, profesyonel ve teknik hizmetlerde ve imalatta dikkate değer iş kazanımları meydana geldi. Ekim ayında, özel tarım dışı sektörlerdeki tüm çalışanların ortalama saatlik kazançları %0,4 artarak 32,58 ABD Dolarına yükseldi. Son 12 ayda ortalama saatlik kazançlar %4,7 arttı. Beklenen %0,3’lük artışın üzerinde bir aylık değişim görülmekle beraber, yıllık ücret enflasyonunda %5’ten gerileme gözlemliyoruz.

Rakamlar, ABD iş piyasasının güçlü sıkılığını koruduğunu gösteriyor, ancak ekimden yılsonuna uzanan dönemin perakende etkisi silindikten sonra kalan momentum yavaşlamaya işaret edecek görünüyor. Son dönemde birçok ekonomik belirsizlik ve maliyetler yönetimi itibariyle teknoloji şirketlerinde ve start-uplardaki işten çıkarmaları ve işe alımları dondurmaları izliyoruz. Faizlerin artmasıyla beraber sıkılaşan parasal koşullar ve resesyon etkileri şirketleri operasyonel gözden geçirmelere itecektir. Bu devirde istihdamın momentum kaybetmesi de Fed’in politikasının sonuçlarından birisi olarak izleniyor. Enflasyon halen nominal harcamalar bazında şiddeti yüksek gösteriyor, reel olarak ise%4,7’ye gerileyen ücret enflasyonu aslında ücretlerin geriliyor olması demek. Bu dönem çalışanların yüksek enflasyona karşı daha yüksek ücret talebini ön planda tutacak ve şirket maliyetlerini zorlayacaktır.  

Fed açısından bakacak olursak; Sadece moment kaybı değil, gerileme de görülmeli. Dolayısıyla Fed’in hareket tarzı ters yöne doğru hızlı bir şekilde evirilmeyecektir.  Fed, 75 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi ve önümüzdeki toplantılar için daha küçük faiz artırımlarının sinyalini verdi. Ancak Powell, varış noktasının hala belirsiz olduğundan bahsetti ve bu da oran koşusunun daha yavaş ama daha uzun olabileceği fikrini güçlendirdi. Güçlü istihdam verilerinin ardından, piyasa swap traderları Haziran 2023 için %5,25’lik bir terminal oranı fiyatlandırmaya başladılar. Gelecek haftaki ABD Ekim TÜFE rakamları, Fed hamlelerinin en son piyasa argümanları bazında olduğu gibi izlenmesi gerektiğini işaret edecektir.

Kaynak: Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu