Ara

Aksaray Gezilecek Yerler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Aksaray gezilecek yerler

 1989 yılına kadar Niğde’ye bağlı bir ilçeyken bu yıldan sonra bir il haline gelen Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve gerek tarihi yapısı gerekse de doğal güzellikleri le görülmeye değer olan bir şehirdir. Ancak tarihi ve doğal zenginliklerin görmek isteyen kişilerin öncelikle bu zenginlikler hakkında bilgi alması gereklidir. Peki Aksaray gezilecek yerler nelerdir? İşte sizin için derlemiş olduğumuz 6 yer!

İlginizi çekebilir: Türkiye’de Gezilecek Yerler

Aksaray Gezilecek Yerler; 10 Yer

  1. Güzelyurt Evleri

Özellikle tarihe ilgisi olan ya da en azından farklı şeylere karşı büyük bir ilgi duyan kişilerin Aksaray gezilecek yerler listesinin başına Güzelyurt Evleri’ni eklemeleri son derece önemlidir. Şehrin merkezine 28 km mesafede olan bu köy, eskiden Rumların yaşadığı bir yer olarak bilinmektedir. Bu tarihi yapılar günümüzde ise ev veya butik olarak kullanılmaktadır.

  1. Aksaray Gezilecek Yerler; Güvercinkayası

Aksaray’ın Çatalsu Köü’nde yer alan ve günümüze adeta ışık tutan bu tarihi yer, binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Burada var olan kazılara 1996 yılında başlanmıştır. Günümüzde ise bu kazılar devam etmektedir. Şuana kadar bu höyükte birçok hayvan kalıntılarına, kale ve sur yapılarına rastlanmıştır. Bu tarihi yapıyı ziyaret etmek ise tamamen ücretsizdir.

  1. Zinciriye Medresesi

Aksaray gezilecek yerler

1336 yılında Karamanoğulları tarafından yapılan bu medrese, bir diğer uğrak noktası olmalıdır. Aksaray’ın yöresel taşları olarak adlandırılan tüf ve kesme moloz taşları medresenin yapımında kullanılmıştır. Görsel açıdan taşıdığı estetik yapısı ise son derece büyüleyicidir.

  1. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Şehir merkezine ortalama 22 km uzaklıkta yer alan bu yeraltı şehri, son derece eski bir yaşam alanıdır. 7 katlıdır. Ancak günümüzde gezilebilecek kat sayısı sadece 3 tanedir. Toplamda 40 odası vardır. özellikle yarattığı o farklı ambiyans ise gidip görülmesi için yeterli nedendir.

  1. Ziga Kaplıcaları

Evet, gezip görerek ruhumuzu arındırdık. Peki ya bedenimizi nasıl arındıracağız? Elbette kaplıcalar ile!

Türkiye çapında son derece önemli olan bu kaplıca, ortalama 47 derece su sıcaklığına sahip. Bu sebeple özellikle eklem ve romatizma ağrılarına adeta şifa olarak geliyor. Termal tesiste aynı zamanda 2 tane de otel bulunuyor.

  1. Aksaray Gezilecek Yerler;  Seyir Terası

Aksaray gezilecek yerler listesine bir de yüksekleri eklemeyelim mi?

Listemizin 6’ıncı sırasında seyir terası yer alıyor.  Bu teras sayesinde şehre yukarıdan bakmak mümkün kılınıyor. Özellikle Türk kahvesi tutkunuysanız, manzaraya karşı oturup kahvenizi yudumlamaya doyamayacaksınız.

Bu da ilginizi çekebilir: Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn