Ekonomi

Altın 1680 direncinden haftayı kapattı

Altın geçtiğimiz hafta FED toplantısını geride bırakırken, oldukça hareketli bir haftayı geride bırakmış oldu. 1644 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, FED’in 75 baz puan faiz artırım kararı öncesi altın satıcılı seyrederken 1616 dolar/onsla seansın en düşük seviyesini kaydetti.  Asıl fiyatlamasının ise FED’in faiz kararı sonrası yapan sarı maden, FED’in beklendiği 75 baz puan faiz artırımını fiyatlamaya çalıştı. Karar sonrası basının sorularını cevaplayan FED başkanı Jerome Powell, şahin tondaki açıklamalarıyla dikkat çekti. Başkan 75’er faiz artırımların sonuna gelindiğine dair mesajlarını vermesine rağmen, enflasyonu kontrol altına alınması konusundaki istikrarlı faiz artışlarına devam edileceğini vurguladı. Başkanın genel olarak şahin tonun hissedildiği açıklamaları sonrası altın sert satış baskısına maruz kaldı. Altın karar gününü kırmızıda kapatmasına rağmen, haftayı kazançla tamamlamayı başardı. Haftanın son gününde ABD açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisi 200 bin beklentisini aşarak, 261 bin olarak açıklanması sonrası piyasa hareketlilik yaşadı. Haftanın son verisi sonrası altın haftayı 1681 dolar/onstan tamamlayarak yüzde 2,2 kazancı elde etti.

 

Gümüş ise geçtiğimiz haftaki en çok değer kazancı yaşayan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, son dört haftanın zirvesini kaydetmiş oldu. 19,25 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden,20,84 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 8,2 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin geçtiğimiz haftayı da yeşilde kapatarak üst üste üçünce haftayı da artıda kapatmış oldu. 956 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 974 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayarak günü yüzde 1,9 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum ise tüm kıymetlilerden ayrışarak kırmızıda haftayı kapatan tek kıymetli maden oldu. 1890 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 1859 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 1,6 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 7 dolar/onsla gerçekleşerek işlem primlerinde azalma gözlemlendi. Hacim açısından ortalamanın üzerinde bir hafta geride kalırken 21.273 kg altın, 5.638 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu