Anıtkabir Ne Zaman Yapıldı?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Anıtkabir ne zaman yapıldı

Hepimizin bildiği üzere Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün defnedildiği bilinen anıt mezara verilen isimdir. Bu anıt mezarın ne zaman yapıldığı, kim tarafından hangi hükümet döneminde yapıldığı ise son derece merak edilen bilgilerdir. Peki sahiden de Anıtkabir ne zaman yapıldı? Anıtkabir hangi hükümet döneminde yapıldı? Anıtkabir yapımı kaç yıl sürdü? İşte bu önemli anıt mezar ile ilgili bütün merak edilenler!

Anıtkabir Ne Zaman Yapıldı? Anıtkabir Yapım Tarihi

Anıtkabir ne zaman yapıldı

Herkesçe bilindiği üzere Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde vefat etmiştir. Ulu önderin vefatının ardından herkeste ortak bir istek ve düşünce meydana gelmiştir. Bu istek ve düşünce, hem mimari hem de manevi açıdan Atatürk’e yakışacak bir anıt mezarın inşa edilmesidir. O dönemde bu istek çerçevesinde bir yarışma düzenlenmiştir. Bu yarışmada birçok mimari proje yarışmıştır. Yarışmada finale kalan ve bugün “Anıtkabir ne zaman yapıldı?” sorusunun sorulmasını mümkün kılan ise Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr Orhan Arda’dır.

Yukarıda verilen iki isim tarafından hazırlanan mimari proje, finale kalmayı başarmıştır. Projede, hem modern mimarinin hem de Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerine rastlamak mümkündür. Bu çok yönlü anıt mezarı inşasına ise 1944 yılında başlanmıştır. 4 farklı aşamaya ayrılan ve parça parça sürdürülen inşaat süreci 9 yıl içerisinde tamamlanmıştır.

Atatürk’ün Çok Sevdiği Yerde İnşaat

Anıtkabir için yer seçilirken, Atatürk’ün istek ve düşünceleri göz önünde bulundurulmuştur. Kendisinin şu anki Anıtkabir yeri olan Rasattepe için “Burası çok güzel bir anıt yeri!” dediği bilinmektedir.

Anıtkabir Hangi Hükümet Döneminde Yapıldı?

Anıt mezarın inşa edildiği dönemde iktidarda olan parti, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Şu anki konumun belirlenmesi de yine bu parti döneminde kurulan bir komisyon ile kararlaştırılmıştır. Karar, 17 Ocak 1939 tarihinde yapılan meclis grubu toplantısı ile kararlaştırılmıştır.

Anıtkabir Ne Zaman Yapıldı ve Yapımı Kaç Yıl Sürdü?

Anıtkabir ne zaman yapıldı ve yapımı kaç yıl sürdü?” sorusunun cevabı yukarıda da değinmiş olduğumuz şekildedir. Yapım, toplam 9 yıl sürmüştür. Süreç, bu aşamada 4 farklı aşamaya bölünmüştür. Açılış tarihi ise 10 Kasım 1953’tür.

Anıtkabir, aynı zamanda Türkiye’de Gezilecek Yerler listesinin daimi adresidir.

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn