Gündem

Ankara Zabıtası’ndan geniş çaplı denetim

Zabıta Daire Başkanlığı, kent genelindeki zincir marketlerde haksız fiyat artışına karşı denetimlerini sıkılaştırdı. Ekipler; ürün satış fiyat tarifesi ile yazar kasa fiyatlarını ve gramaj farklarını denetlerken, vatandaşlara da bilinçli alışveriş yapmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Zabıta Daire Başkanlığı 4. Şube Müdürü Hakan Halil Torun, tüketicilerin haklarını korumak için denetimlerini sürdüreceklerini belirterek, “Tüketici Hakları Denetim Merkezi Amirliği olarak kent genelindeki zincir marketlerde etiketi olmayan ürün ve reyon-kasa arası fiyat uyuşmazlığı denetimi gerçekleştiriyoruz. Belediyemize gelen tüketici konulu şikayetleri denetliyor ve çözüme kavuşturuyoruz.” dedi.

Beton mikserlere ve hafriyat kamyonlarına denetim

Ankara Zabıtası, beton mikserlerinden yollara dökülen beton kalıntısı nedeniyle asfaltın zarar görmesi ve trafik güvenliği açısında oluşan risklere karşı beton mikserlere ve fazla yük taşıyan brandasız çalışan ve çamurlu tekerleklerle seyahat etmesi yasaklanan hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini de artırdı.

Kurallara uygun şekilde trafiğe çıkmayan araç sürücülerine ve firmalara para cezası uygulandığına değinen Çevre Denetim Merkezi Amiri Yakup Aslan, çevre kirliliğine ve trafiği engelleyen beton artıklarına izin vermeyeceklerini söyledi.

Aslan, ekiplerin bu doğrultuda ilgili firmalara yönelik denetimler yaptıklarını ifade ederek, “Cadde ve sokaklarda seyir halindeki beton mikserlerinin içerisinden artık betonun asfalta ve zemine düşerek neden olduğu çevre kirliğinin önlenmesi maksadıyla beton mikserlere kapak takma zorunluluğu getirildi.” diye konuştu.

Okul servis araçları da denetlendi

Ankara Zabıtası ekipleri, öğrencilerin güven içinde okullarına ulaşımlarının sağlanması ve servis taşımacılığının disiplin altına alınması için kent genelinde hizmet veren okul servisi araçlarını da denetlemeye devam ediyor.

Ankara Zabıtası 4. Şube Müdürü Hakan Halil Torun denetimlerle ilgili şunları söyledi:

“Denetimlerimizde; araçların çalışma ruhsatlarını, okul servis araçlarının arka kısmında kırmızı ışıklı dur levhası, okul taşıtı levhası ve şeridi bulunmasına bakıyoruz. Yine çok önemli olan; her öğrenci için emniyet kemeri bulundurması ve takılı olması, ilk ve orta öğretim öğrencileri için rehber öğretmen bulundurulması, ilk yardım çantası ve yangın söndürme cihazının bulundurulması gibi konuları denetliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu