Kültür-Sanat

Ankara’da Çin Kültür ve Sanat Festivali açılışı yapıldı

Çin Kültür ve Sanat Festivali, Ankara Mamak Belediyesi bünyesinde bulunan Mamak Kültür Merkezi’nde (Musiki Muallim Mektebi) Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği öncülüğünde, Ankara Mamak Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Çin Dostluk Vakfı ve CRI Türk katkıları ile başladı.

Çin Kültür ve Sanat Festivali, Ankara Mamak Belediyesi bünyesinde bulunan Mamak Kültür Merkezi’nde (Musiki Muallim Mektebi) Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği öncülüğünde, Ankara Mamak Belediyesi ev sahipliğinde, Türkiye Çin Dostluk Vakfı ve CRI Türk katkıları ile başladı.

Etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiği Maslahatgüzar Büyükelçi Sayın Chen Weihua, yine büyükelçilikten Kültür Müsteşarı Qin Li ve Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan Çapan, Mamak Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci, CRI Türk Ankara Temsilcisi Gamze Dürmez ile öğretim görevlileri ve çok sayıda temsilci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar yaptı. Yaşar konuşmasında, “Tarihi 3 bin 500 yıl öncesine dayanan büyük bir medeniyetin en önemli kültür ve sanat eserlerinin günümüze dek uzanan ve çağımız insanı için de rehber niteliği taşıyan bilgelik öğretilerine tanıklık edeceğiz. Çin kültür eserlerinden örnekleri sizlere sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Chen Weihua ise, günümüz dünyasında bazı ülkelerin Çin’i karalama ve Çin’e darbe indirmeye çalıştıklarını belirterek, “Çin’in gelişmesini görmek istemiyorlar. Dolayısıyla gerçek Çin’i bilmek ve Çin’e adil şekilde bakılması için Türk halkının Çin’e objektif yaklaşabilmesi ve milletlerimiz arasındaki dostluk duygusunu daha fazla besleyebilmesi adına çok önemli. Bugün burada bulunan bütün arkadaşlarımız, Çin’i seven ve Çin’i dostu olanlar. Sizden beklentim, arkadaşlarınıza Çin hakkında daha fazla bilgi vermeniz. Böylece Türkiye ve Çin arasındaki dostluğu geliştirmeye hepimizin bir katkısı olacaktır. İnanıyorum ki, dostluğumuz çok daha parlak bir geleceğe sahip olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Mamak Belediye Başkanı’na ev sahipliği için teşekkür ettik. CRI Türk ve Türkiye Çin Dostluk Vakfi adına plaket verdik.

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci de açılışta bir konuşma yaptı. Mamak Belediyesi olarak sanata her zaman destek olduklarının altını çizen Düğmeci, şunları söyledi:

“Sayın Büyükelçim, Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkanım, kıymetli misafirlerimiz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Mamak Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu tarafa sanatı, eğitimi, sporu hizmetlerimizin ana eksenine oturttuk.

Toplumun tüm kesimleri, çocuklar, gençler, hanımlar, yaşlılar, engelliler için ne yapabileceksek yapmaya çalıştık. Çocuklarımız için bir taraftan akademik başarılarına kütüphanelerimizle ve yardımcı kitap dokümanlarımızla destek olurken, spor ve sanat tesislerimizde yeteneklerine göre, sanat ile spor alanlarında da rehberlik etmeye çalışıyoruz.

Aile merkezlerimizde ve bilim sanat merkezlerimizde hobi, sanat kurslarımız ve meslek edindirme kurslarımızla devam ediyoruz. Özelde içinde bulunduğumuz binada çeşitli müzik enstrüman kursları, korolar, tiyatro kursları, halk dansları kursları, geleneksel sanatlarımızın kurslarını vermekteyiz. Ayrıca sanatlarını icra etmek isteyen ve sahnelemek isteyen sanatçılara ve sanatseverlere ev sahipliği yapmaktayız.

Sanatın ve sporun insanlığın ortak değeri ve uzlaşı platformu olduğunu da düşünüyoruz. Küçük bireysel gruplardan uluslararası ilişkilere kadar sanat ve sporun birçok kapıyı açtığını görmekteyiz.

Tekrar hoş geldiniz. Katılımınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.”

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu