Ekonomi

Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim

Bugün Ne Bekliyoruz? Haftanın son işlem gününde Asya piyasalarında karışık bir seyir hâkim. Çin hisse senedi endeksleri Pekin’in Kovid kısıtlamalarını gevşeteceği yönündeki spekülasyondan destek bularak güçlü yükseldi. Ayrıca, ABD’li yetkililerin Çinli teknoloji şirketlerine yönelik denetiminin hızlı ilerlediği şeklindeki haberler de Asya piyasalarındaki yükselişi destekliyor. Bu sabah Şanghay Bileşik Endeksi %2,41, Shenzhen Bileşik Endeksi %2,78 primli seyretmekte; Hang Seng Endeksi %5,84 yükselişle Asya’daki kazançlara öncülük ediyor. Hong Kong Hang Seng Teknoloji Endeksi %7,88 primli seyretmektedir. Bugün takvimde ABD Çalışma Bakanlığı’nın istihdam raporu ve Euro Bölgesi’nde ekim ayına ilişkin ÜFE rakamları takip edilecek. ABD istihdam raporu tarafında eylülde 263bin olarak gerçekleşen istihdam artışının ekimde 200 bin civarına gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların aylık bazda önceki eylüle paralel artış kaydetmesi, yıllık bazda ise bir miktar yavaşlaması yönünde. Ücretlerdeki yıllık bazda artış eylülde bu yılın en düşük seviyesindeydi. İşsizlik oranında sınırlı bir artış bekleniyor ancak iş gücüne katılım oranı hala oldukça düşük ve pandemi öncesi seviyelerin altında. Yurt içinde ekim ayı Reel Efektif Döviz Kuru (REDK) izlenecek. TÜFE bazlı REDK eylülde 52,87 puandan 54,41 puana yükselmişti. Ayrıca, yurt içinde enflasyon rakamlarının ardından TCMB bugün aylık enflasyon raporunu yayınlayacak.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün hem Avrupa hem de ABD hisse piyasalarında negatif bir görünüm sergilendi. Almanya’da DAX Endeksi %0,95 ve Fransa’da CAC 40 Endeksi %0,54 düştü. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi %0,62 artarak bölgeden pozitif ayrıştı. ABD’de Nasdaq Bileşik Endeksi %1,73’lük düşüşle aşağı yönlü harekete öncülük etti. S&P 500 Endeksi %1,06 ve Dow Jones Endeksi %0,46’lık düşüş kaydetti. EUR/USD paritesi %0,69’luk düşüşle 0,975 düzeyine geriledi. Buna karşın Dolar Endeksi (DXY) 0,9 puanlık artışla 113 puana yükseldi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi 4,4bp artarak %4,15’e, 2 yıllık tahvil faizi 9,4bp artarak %4,72’ye ulaştı. Emtia grubundan Brent petrol %1,35’lik düşüşle varil başına 94USD’ye geriledi. Ons altın ise %0,32 değer kaybederek 1.630USD düzeyine indi. Dün İngiltere Merkez Bankası (BoE), 75bp faiz artırımına giderek politika faizini beklentilere paralel olarak %3 seviyesine yükseltti. BoE tarafından yapılan açıklamada, ‘gelecek dönemlerde de faiz artışının devam edebileceği belirtilirken faizlerde zirvenin piyasa beklentilerinden daha düşük olabileceği’ ifade edildi. ABD’de ISM hizmet PMI ekimde 56,7 puandan 54,4 puana geriledi. Endeks eşik değerin üstünde yer almaya devam etse de Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. İşsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 217 bine gerileyerek Fed Başkanı Jerome Powell’ın işgücü piyasasında ‘aşırı ısınma’ olduğu sözlerini teyit etti.

BIST 100 Endeksi dün %0,82’lik artışla küresel hisse endekslerinden pozitif ayrıştı. Böylece Endeks 4.105,46 puana yükselerek tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını yaptı. Borsa İstanbul’daki pozitif görünüme karşın Banka Endeksi (XBANK) %1,97 düştü. USD/TRY kuru yatay satıcılı fiyatlanırken EUR/TRY kuru %0,76 düştü. Gram altın da 4 TL’lik düşüşle 975 TL’ye geriledi. TÜİK’in ekim ayına ilişkin açıkladığı verilere göre yıllık TÜFE %85,51’e, aylık TÜFE de %3,54’e yükseldi. Böylece hem aylık hem de yıllık TÜFE piyasa beklentisinin hemen altında gerçekleşti. Politika faizi ile tüketici enflasyonu arasındaki fark 75 puanla rekor seviyeye yükseldi. Aynı dönemde üretici fiyat endeksi yıllık bazda %157,69’a ve aylık bazda %7,83’e ulaştı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu