Asya piyasalarında pozitif fiyatlamalar

Fed’in faiz kararı öncesinde Asya piyasalarında pozitif fiyatlamalar görmekteyiz.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Bugün Ne Bekliyoruz? Fed’in faiz kararı öncesinde Asya piyasalarında pozitif fiyatlamalar görmekteyiz. Beklenti altı gelen ABD enflasyon rakamlarının ardından küresel piyasalarda risk iştahı güçlü seyretmekte. Bu sabah Japonya’da Nikkei225 Endeksi %0,77, Topix Endeksi %0,53 yükseldi. Çin hisse senedi endekslerinde sınırlı alımlar mevcut; kilit önemdeki bir ekonomi toplantısının Pekin’deki Kovid vakalarının artması nedeniyle ertelendiği yönündeki haberler Çin piyasalarındaki risk iştahını baskılıyor. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,87 primli seyretmekte. Güney Kore ve Tayvan endekslerinde %1’in üzerinde yükselişler izlenmektedir. MSCI Japonya hariç Asya Endeksi bugün %0,89 yükseldi. Bugün İngiltere’de geçen ayın enflasyon verileri ve ABD’de Fed’in yılın son para politikası toplantısının ardından faiz kararı takip edilecek. ABD’li politika yapıcıların art arda dört kez 75bp faiz artırımına giderek bu yıl toplam 375bp faiz artırmasının ardından artırım miktarının 50bp seviyesine gerilemesi beklenmekte. Zira Fed Başkanı Jerome Powell yaklaşık iki hafta önceki Brookings Institute konuşmasında faiz artırımı temposunda yavaşlamanın aralık ayında başlayabileceğini belirtmişti. Ancak Powell’ın mesajının ardından kasım istihdam raporu güçlü bir istihdam artışını işaret ederken kasım ÜFE verisi beklenenden yüksek gelmişti. Dolayısıyla dün yayınlanan TÜFE rakamları beklentilerin fiyatlanması açısından kritik önemdeydi. Beklenti altında gelen TÜFE rakamlarının ardından fiyatlamalar 50bp faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakıldığını işaret etmekte. Federal fonlama faizi mevcut durumda %3,75-4,00 aralığında bulunuyor. Ayrıca, piyasanın 2023 beklentilerinin şekillenmesinde ABD’li politika yapıcıların makro projeksiyonları takip edilecek. Noktasal grafiklerde enflasyon, büyüme ve faiz tahminlerindeki olası değişiklikler izlenecek. Özellikle Fed yetkililerinin faizlerde üst noktanın nerede oluşacağına ilişkin tahminleri önem arz etmektedir. Eylül toplantısındaki faiz projeksiyonlarının medyanı 2022 sonu için %4,4, 2023 sonu için %4,6 seviyesini işaret ediyordu.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Dün ABD ve Almanya’da açıklanan tüketici enflasyonu verileri küresel hisse endekslerinin pozitif bir görünüm ortaya koymasında etkili oldu. Avrupa’da; CAC 40 Endeksi %1,42, DAX Endeksi %1,34 ve FTSE 100 Endeksi %0,76 arttı. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi %1’den fazla artarak öncü oldu. S&P 500 Endeksi %0,72’lik artışla 4 bin puanı aşarken Dow Jones Endeksi %0,30 arttı. Ayrıca EUR/USD paritesi %1’e yakın artışla haziran başından bu yana ilk defa 1,06’nın üzerinde kapanış yaptı. Dolar Endeksi (DXY) 105,1 puandan 104 puana kadar geriledi. ABD Hazine tahvili faizleri de geriledi. 10 yıllıkların faizi 9,7bp düşerek %3,51 ve 2 yıllıklar 15,3bp düşerek %4,24 düzeyine indi. Değerli metallerde pozitif fiyatlamalar hâkim oldu. Ons altın %1,69 değerlenerek 1.811USD’ye ulaştı. Emtia grubundan Brent petrol ise %3,37 artarak varil başına 81USD’ye yükseldi. Almanya’da TÜFE kasımda aylık %0,5 azalırken yıllık %10 artarak beklentiyi karşıladı. ABD’de ise kasım ayı tüketici enflasyonu beklentilerden fazla yavaşladı. Enerji maliyetlerindeki gerilemenin etkisiyle TÜFE aylık %0,1, yıllık %7,1 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon aylık %0,2, yıllık %6,0 oldu. Hem manşet enflasyon hem de çekirdek enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi riskli varlık fiyatlanmalarına olumlu yansıdı. Son verilerin enflasyonda zirvenin geride kalmış olabileceğini işaret etmesi Fed’in faiz artış hızını azaltmasını desteklemektedir.

BIST 100 Endeksi dün küresel hisse endekslerine paralel olarak %1,21’lik artış kaydetti. Böylece Endeks’in günlük kapanış rekoru 5.256,19 puana yükseldi. Ayrıca Endeks’in günlük işlem hacmi 143,84 milyar TL ile rekor seviyede gerçekleşti. USD/TRY kuru yatay kalırken EUR/TRY kuru %1’e yakın artışla 19,81 TL’ye ulaştı. Ons altından destek bulan gram altınsa 1.085 TL’ye yükselerek rekor kırdı. TÜİK’in ekim ayına ilişkin açıkladığı verilere göre yıllık bazda sanayi üretimi %2,5 arttı. Piyasa beklentisi ise %0,1’lik sınırlı bir artış gerçekleşmesi yönündeydi. Aynı dönemde perakende satışlar aylık %1,4 ve yıllık %9,5’lik artış kaydetti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn