Ara

Babacan: “Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut isim beklemesin”

Facebook
Twitter
LinkedIn

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Babacan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Seçim günü geldiğinde vatandaş nihai sözünü söyleyecek. Göreceğiz ki milleti aldatma üzerine yürüyen politikalar ve zulüm üzerine işleyen uygulamalar artık siyasi tarihimizde geçmiş olarak kalacak. Türkiye yepyeni ufuklara doğru yol almaya başlayacak. Bu ülke çok çabuk ayağa kalkacak. Bu ülke yürüyecek, koşacak, kanatlanıp uçacak. Bu ülke bunu daha önce yaptı, yine yapar.

Hasar var. Ülke büyük bir zarara uğradı ama önemli olan üretmektir, çalışmaktır. Biz üretiriz, çalışırız. O hasarı kapatırız. Yolsuzlukları da israfı da önleriz. Bu ülkeyi en kısa sürede ayağa kaldırırız. Kimsenin şüphesi olmasın.”

11 tane çözüm paketi açıkladıklarını ifade eden Babacan, Biz çözüm üretiyoruz. DEVA Partisi’ni geleneksel siyasetten ayıran en önemli fark bizim çözümlerimiz. 11 tane çözüm paketi açıkladık. Bir 11 daha eklenecek, toplam sayı 22 olacak. Eylem planlarımızda ‘90 günde, 360 günde yapacağız’ diyoruz. Şimdi gençlik, göç, sanayi, turizm, kültür-sanat, dış politika ve güvenlik geliyor. Olur da baskın seçim yaparlarsa hazırlıksız yakalanmayalım. Ülkeyi yönetmeye hazır olalım diye çalışmalarımızı ekim ayında bitirmiş olacağız.” diye konuştu.

Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut isim beklemesin diyen Babacan, şunları söyledi:

“Geçiş sürecinin nasıl olacağına karar vermeden adayla ilgili herhangi bir tartışmaya girmenin yanlış olacağını düşünüyoruz. Önce sistemi konuşup işi tanımlamamız lazım. Koskoca devlet yapısını, geçiş sürecinde ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiğini çalışıyoruz. Bunlar bittikten sonra ‘Bu işi en iyi kim yapar’ diye konuşmaya başlayacağız. Birkaç ay daha altılı masadan kimse somut isim beklemesin. Sürecin sonunda, seçim yaklaşınca konuşacağız.

Aday isimlerinin ortalıkta dolaşmasını, kamuoyunda bir tartışma sürmesini sıhhatli görüyoruz. Olası Cumhurbaşkanı adaylarıyla alakalı toplumun olur ya da olmaz şeklinde değerlendirmeleri ülkeyi ortak bir kanaate doğru götürecek. Vatandaşlarımız ülke için en iyi aday konusunda görüş birliğine ulaşacaktır.

Ülkeyi çok sık seçimlerle yormayalım. Vatandaşlarımıza 5 yıllık paket sunalım ve 5 yıllık komple çözüme destek isteyelim. Cumhurbaşkanı adayıyla, geçiş sürecinin yol haritasıyla, öncesi ve sonrasıyla tertemiz bir program oluşturalım. Altı parti mutabık kalalım ve bu plan için vatandaşlarımızdan destek isteyelim. Bilinmeyene, meçhule destek istemek seçimlerde doğru bir strateji değil.

Dünkü toplantıda aldığımız bir başka önemli karar: Altılı masanın ortak çalışmalarının daha iyi bir iletişimle kamuoyuna sunulması için bir komisyon oluşturulması. İletişim başlı başına bir iş. Dünkü masada iletişimle ilgili mekanizmayı da kurma kararını aldık.”

Enflasyon verilerini de değerlendiren Babacan, maaş artışlarının, sabit gelirli vatandaşların gelirinin ‘Gerçek enflasyon artı refah payı’ kadar artırılması gerektiğini vurguladı.

Babacan konuşmasına şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımıza soralım: TÜİK’in açıkladığı yüzde 78 enflasyon mu doğru, yoksa ENAG’ın açıkladığı yüzde 175 enflasyon mu doğru? İddia ediyorum; üç vatandaşımızın en az ikisi yüzde 175’in doğru olduğunu söyleyecektir. Devletin kurumu utanmadan yüzde 78 açıklıyorsa bu ülkeye yazık. Güveni oluşturmadan ekonomiyi düzeltemezsiniz. Önce, konuşunca doğruyu söyleyeceksin.

Zammı kendileri veriyor da bu enflasyonu kim üretiyor? Enflasyonu hükûmet değil de başka birileri mi çıkarıyor? Enflasyon, devletin vatandaşın cebindeki paradan çalmasıdır. Enflasyon karşılıksız para basmakla, Merkez Bankasının döviz rezervini gizli saklı satıp döviz kurunu patlatmakla oluşur. Dünyanın her yerindeki enflasyon belli. Yüzde 3, 5, 7… ‘Dünyanın her yerinde enflasyon var, bizde de enflasyon var’ diyen hükûmet yalan söylüyor.

Sayın Erdoğan bazı isimleri bakan diye ortaya koyuyor. Paratoner gibi… ‘Eleştirecek olanlar onları eleştirsin’ diyor. Sayın Erdoğan’ın üzerindeki tepkinin bir kısmı bunlara yöneliyor. ‘Öldük, bittik’ diyen ülkenin emeklisi, asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşları, yarı aç yaşayan öğrenciler…  Emekliye, asgari ücretliye, öğrencilere mi ‘Kapak yaptık’ diyor? Bunlar ne dediğini bilmiyorlar.”

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn