Bakan Özer: “Erken uyarı ve takip sistemi ile kayıt dışı öğrenci kalmayacak”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, erken uyarı ve takip sistemi ile birlikte kayıt dışı öğrenci kalmayacağını ifade etti.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Mahmut Özer, eğitim politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere Bakan Yardımcıları ve tüm genel müdürlerle birlikte 81 ilin milli eğitim müdürleriyle düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

MEB Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve 81 ilin milli eğitim müdürlerinin de çevrim içi katıldığı toplantıda, okul terki riski taşıyan öğrencilerin tespitine yönelik erken uyarı sistemi ve takip sistemi ile kayıt dışı öğrencilerin eğitim sistemine dahil edilmesiyle ilgili çalışmalar başta olmak üzere eğitim alanında yürütülen diğer güncel konular ele alındı.

Bakan Özer, toplantıda öğrenci devamsızlık ve terk oranlarının azaltılmasına yönelik gerekli önlemlerin alınması için çeşitli projelerin devreye sokulduğunu belirterek bu önlemlerin tüm okullarda uygulanmasını istedi.

Toplantıda Bakanlık bürokratları ile milli eğitim müdürlerine gerekli çalışmaların yapılarak konuyu hassasiyetle takip edilmesi talimatını veren Bakan Özer, “Okul terk oranlarını azaltmaya odaklandığımız bu süreçte çok sayıda projeyi hayata geçirdik ve tüm eğitim kademelerinde okul terk riski taşıyan öğrencilerimizin tespitine yönelik erken uyarı sistemi ile takip sistemini de devreye sokarak bir yılda ortaöğretimdeki okullaşma oranını yüzde 90’dan yüzde 95’e çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, 2023 yılında ortaöğretimde okullaşma oranını yüzde 100’e ulaştırmak için yoğun şekilde çalışacaklarını belirterek, “Ortaöğretim çağ nüfusunda yer alan gençlerimize ulaşarak onların koşullarına uygun seçenekler sunarak okullaşmalarını sağlayacağız inşallah.” dedi.

İl müdürlerinden MERNİS’i aktif kullanarak okul terki riski bulunan öğrencilerin velilerine tek tek ulaşmalarını isteyen Bakan Özer, rehberlik çalışması yapılmasının önemine de vurgu yaptı.

Bakan Özer, şunları söyledi:

“Tek bir çocuğumuzun bile eğitim sistemi dışında kalmasını kabullenemeyiz. Bu konuda elimizden geleni fazlasıyla yapmalıyız. Sizden ricam illerinizde canla başla bu konuya eğilin. İnşallah erken uyarı sistemi ve takip sistemiyle kayıt dışı öğrenci kalmayacak.”

Toplantıda ilgili genel müdürler,  il milli eğitim müdürlerine sistem hakkında teknik bilgi verdi.

Hibya Haber Ajansı

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn