Gündem

“Barış koruma harekatları ilgili ülkelerde barışçıl ortam yaratmalı”

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, BM’nin barış koruma harekatlarının ilgili ülkelerin dayanıklılıklarını artırması için barışçıl ortam yaratması ve bu ülkelerin tehditleri göğüslemesine yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Geng Shuang, dün Güvenlik Konseyi’nde barış koruma harekatına ilişkin düzenlenen üst düzey bir toplantıda, BM’nin barış koruma harekatlarının arabuluculuğu artırması, Afrika Birliği gibi bölgesel örgütlerin çalışmalarıyla aktif şekilde eşgüdüm sağlaması ve sıcak sorunların siyasi çözümünü hızlandırması gerektiğini söyledi.

Geng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“BM’nin barış koruma harekatları, söz konusu ülkelerin silahlı kuvvetlerin dağıtılmasını ve dağıltılmış kuvvet mensuplarının sivil hayata dönmesini desteklemeli, sosyal uzlaşı ve kapsayıcılığın sağlanmasını hızlandırmalı ve kalıcı barış temelini sağlamlaştırmalı. Barış koruma eylemleri, ilgili ülkelerdeki kolluk kuvvetlerine eğitim ve teknik destek sağlayarak, bu birimlerin vatandaşlarının güvenliğini ve sosyal düzeni savunma kabiliyetini yükseltmeli.”

Kalkınmanın barış ve güvenliğin temeli olduğuna dikkat çeken Geng Shuang, uluslararası toplumun Afrika ülkelerinin ekonomiyi geliştirmesine, halkın yaşam koşullarını iyileştirmesine ve barışın temelini sağlamlaştırmasına yardımcı olması gerektiğini dile getirdi.

Geng, “Çin, BM’nin barış koruma harekatlarına aktif şekilde katılıyor ve önemli katkılarda bulunuyor. Çin, Afrika’yla işbirliğini yürütmeyi büyük ölçüde destekliyor ve etkin şekilde yerine getiriyor. Çin, Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu aracılığıyla Afrika’da çok sayıda proje uyguladı. Bu projeler, Afrika ülkelerinde çatışmaların temel nedenlerinin ortadan kaldırılması, bu ülkelerin dayanıklılıklarının artırılması ve kalıcı barışın gerçekleştirilmesi için önemli katkılarda bulundu.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu