Bayramda tansiyona dikkat

Facebook
Twitter
LinkedIn

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Tansiyon veya diyabet gibi sağlık problemi yaşayan kişiler etin daha az yağlı veya yağsız kısımlarını tercih etmeli, önerisinde bulundu.

Taze kesilmiş etlerin daha sert ve zor pişeceği için sindirimi zorlaştırdığını hatırlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Etlerin daha kolay sindirilmesi için birkaç gün buzdolabında dinlendirilip tüketilmesinde yarar var. Özellikle etlerin kızartma ve kavurma yöntemleri yerine ızgara, fırın veya haşlama yöntemi tercih edilmesi daha sağlıklı. Sebzenin de bulunduğu et yemeklerinde ise ekstra yağ eklemeye gerek olmadığı için yemeğin kendi lezzeti ortaya çıkıyor. Ayrıca, bir öğünde tüketilen et miktarının 100 gramı geçmemesine özen gösterilmeli.

Ana öğün et olduğunda yanında mutlaka salata veya zeytinyağlı bir sebze yemeği olmalı. Ekmek olarak ise beyaz un yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edilmeli. Ekmek tüketilmiyorsa; çorba, bulgur pilavı veya makarna gibi sindirimi daha kolay olan karbonhidrat grubu üyelerini tercih edilmeli.” ifadelerine yer verdi.

 

Yemeklerden sonra sindirimi zor besin ve içeceklerden uzak durulması gerektiğinin önemini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

“Yemeklerin ardından sunulan şerbetli hamur tatlıları sağlık açısından tehlike taşıyor. Bunların yerine hazmı daha kolay olan sütlü veya meyveli tatlıları tercih edilmeli. Hazmı daha kolay olan ayran, cacık veya bitki çayları tercih edilmeli. Ayrıca, bu dönemde çay ve kahve tüketimine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Yemeklerden 30-40 dakika sonra hafif, orta veya tempolu yürüyüş yapmak hazımsızlığı önlüyor. Asansör yerine merdiven kullanmak, kısa mesafeli yerlere yürüyerek gitmek gibi basit önlemler alınabilir. Unutmayın, biraz ekstra hareket, hiç hareket etmemekten daha karlı.”

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn