Biden’in “NATO’nun Ortadoğu versiyonunu” yaratma amacı gün yüzüne çıktı

Facebook
Twitter
LinkedIn

CRI Haber Merkezi’nden alınan bilgilerde şu ifadelere yer verildi:

“ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta İsrail, Filistin ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek. Bu, Biden’in göreve başlamasından bu yana Ortadoğu’ya yaptığı ilk ziyaret olacak. Biden, birkaç gün önce yayımladığı bir makalede, söz konusu ziyaretin ABD’nin güvenliği için “son derece kritik” olduğunu belirtti. Biden ayrıca “Çin ile rekabeti kazanacağız.” ifadesini kullandı. CNN, Rusya ile Ukrayna arasındaki durum küresel petrol piyasasında dalgalanmalara yol açmasaydı, ABD başkanının muhtemelen Ortadoğu’ya hiç gitmeyebileceğine işaret etti.

Şu anda, petrol fiyatlarının artması, ciddi seviyedeki enflasyon ve ABD’lilerin ekonomik gerilemeden duydukları kaygılar, ara seçimlerle karşılaşan Biden yönetimine “büyük baskı” getirdi. Bu bağlamda, petrol üretimi hakkında fazla kapasiteye sahip tek üretici ülke olan Suudi Arabistan, söz konusu durumu tersine çevirmenin anahtarı haline geldi.

Öte yandan Biden, makalesinde yine Çin’den bahsetti. Çünkü şu an ABD’de karmaşık hale gelen siyasi durum karşısında, Çin’e karşı çıkmak, en büyük “politik doğruluk” olarak kabul ediliyor. “Çin’le rekabet” iddiasında bulunulması, ABD’li siyasetçilerin yurtiçi odaklarını başka yöne çevirmek ve Suudi Arabistan ziyaretine bahane bulmak için başvurdukları bir yöntem oldu. Bu aynı zamanda, ABD’nin Ortadoğu’yu Çin ve Rusya’yla stratejik oyun oynamanın bir sahnesi olarak kullanma amacını ortaya çıkarttı.

Biden yönetiminin göreve başlamasından bu yana geçen bir yıldan fazla bir süre içinde ortaya çıkan çeşitli izler, Ortadoğu’nun ABD’nin küresel stratejisindeki konumunun gerilediğini yansıttı. Aynı zamanda, “Kuşak ve Yol” inşasında merkezi yerde bulunan Ortadoğu bölgesi ile Çin arasında işbirliğinde sürekli yeni sonuçlar elde edildi. Bu, sıfır toplamlı oyun zihniyetini savunan ABD’li politikacıların kıskanmasına ve Ortadoğu’daki etkilerinin zayıflamasından endişe duymasına neden oldu. ABD NATO’yu küresel boyutta genişletmeye çalışırken, Ortadoğu da blok siyasetinin çerçevesine dahil edildi. ABD’nin Çin’le zıtlaşmak için yeni bir bölgesel ittifak kurarak, hatta “NATO’nun Ortadoğu versiyonunu” yaratma amacının çok belli olduğu dış dünyada geniş kabul edilen bir görüş.

Ne var ki, hiçbir ülke Amerikan hegemonyası için kendi çıkarlarından vazgeçmek istemeyecektir.”

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn