Ekonomi

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde geçtiğimiz işlem gününde satış baskısı vardı. Öyle ki bu baskının bu haftaki halka arzların son talep gününün Cuma’ya gelmesi ve buna bağlı T2 bakiyesinin düzeltilmesine bağlı satışların gerçekleştiğini, gün sonuna doğru da siyasi gelişmelere bağlı olarak satışların derinleştiğini düşünüyoruz.

 

Geçtiğimiz işlem gününde Salı günü açıklanan ABD tarafında enflasyon verisinin bu ay da beklentilerin altında gelmesi sonrasında gözler Fed’e çevrilmişti. Fed, sürpriz yapmayarak faizleri 50 baz puan artırdı.

Hesaplamamıza göre aylık veri sebebiyle anlık konjonktürde önümüzdeki ay enflasyon verisinde geri çekilmenin devam etmesini beklemeyiz. Unutulmamalı ki istihdamdaki güçlü seyir iç talep baskısına yol açmakta ve bu durum enflasyonun geri çekilme hızını sınırlamakta. Bu durumun olması ise Fed’in tekrar agresifliğe geçmesine yol açabilir.

 

ECB tarafından da faiz kararı açıklanacak. Beklentimiz 75 baz puanlık faiz artışı yapılması yönünde. Çünkü Euro Bölgesi tarafında şu an için enflasyon kontrol altına alınabilmiş durumda değil. Enerji fiyatlarındaki sert yükselişin de euroya değer kaybettirdiğini düşünürsek, euronun değer kazanması ve Fed ile faiz makasının kapanması açısından ECB’nin agresif faiz artırımlarına devam edeceğini düşünüyoruz. ECB’nin eleştirildiği nokta ise faiz artırımda geç kalınmış olmasıydı.

 

İngiltere’den sürpriz beklemiyoruz ve faiz artırımlarına devam edeceğini düşünüyoruz. Gelişmiş ülkeler arasında faiz artırımına ilk başlayan ve enflasyonu kabul eden ülke olan İngiltere’de bu görüş hala devam etmekte. Bu kapsamda faiz artırım döngüsüne devam edileceğini ve yeni hükümetin de sıkı para politikasını sürdüreceğini ön görüyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu