Çin, ABD’ye 312 yazılı soru iletti

Çin Ticaret Bakanlığı, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 15. ABD Ticaret Politikası Değerlendirme oturumu hakkında bilgi verdi.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Çin Ticaret Bakanlığı, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 15. ABD Ticaret Politikası Değerlendirme oturumu hakkında bilgi verdi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ticaret politikalarının değerlendirilmesinin, müzakere edilmesi ve anlaşmazlıkların çözülmesi ile beraber DTÖ’nün üç temel görevini oluşturduğu hatırlatıldı.

Bakanlık yetkilisi, dört senelik bir aradan sonra DTÖ üyesi ülkelerin, ABD’nin ticaret politikalarını değerlendirdiğine işaret ederek, oturumda Çin dahil olmak üzere 65 üye ülkenin söz aldığını kaydetti.

Yetkili, Çin’in DTÖ’deki temsilcisi Li Chenggang’ın yanı sıra AB, Güney Kore, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye temsilcilerinin de ABD’nin ticaret politikasının çok taraflı ticaret sistemine etkilerine değindiğini belirtti.

Çin temsilcisi, oturumda ABD’nin ayrımcı sübvansiyon tedbirleri alması, 1974 yılı Ticaret Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca yüksek gümrük vergileri getirmesi ve keyfi olarak ihracat kısıtlamaları uygulaması gibi tek taraflı ve koruyucu girişimlerde bulunduğunu ifade etti.

Temsilci, DTÖ kuralları temelinde Çin’in iki kez ABD’ye 312 yazılı soru ilettiğini söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn