‘‘Çin, büyük çaplı spor etkinliklerine ev sahipliğinde örnek teşkil ediyor’’

Çin Medya Grubu’nun (CMG) 2022 Küresel Eylem Girişimi özel etkinliğine katılan konuklar, kültür ve spor alanında sürdürülebilir kalkınma kavramını teşvik etme konusundaki deneyim ve düşüncelerini paylaştı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Çin Medya Grubu’nun (CMG) 2022 Küresel Eylem Girişimi özel etkinliğine katılan konuklar, kültür ve spor alanında sürdürülebilir kalkınma kavramını teşvik etme konusundaki deneyim ve düşüncelerini paylaştı.

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul Başkanı Csaba Körösi, etkinlikte yaptığı konuşmada, bu yüzyılın sonunda dünyanın ortalama sıcaklığının 3 santigrat derece artacağı tahminlerine göre, küresel ısınma konusunda önlem alınmazsa bunun sonucunun felaket olacağını ifade etti. İklim değişikliğinin etkisinin yüzde 80’inin “su” ile ilgili olduğunu dile getiren Csaba Körösi, Pakistan’da devam eden seller ve Kaliforniya’daki su tedariki sorunu gibi su sıkıntısı, sel ve su kirliliğinin dünyanın su konusunda karşılaştığı üç büyük sorun olduğuna işaret etti.

Körösi, su kıtlığının gezegende 1 milyardan fazla insanı etkilediğini ve 2040 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 40’ının aşırı su sıkıntısı yaşayan bölgelerde yaşayacağının tahmin edildiğini belirtti.

Ei Asia Limited’in kurucu ortağı Paul Dong, Çin’in yeşil oyunlar ve karbon nötr hedeflerine ulaşma çabalarını tanıttı.

Paul Dong, 2022 Kış Olimpiyatları’nda Çin’in elektronik ekipman satın almak yerine kiralayarak tedarik maliyetini yüzde 16 ila 20 azalttığını, 2008 Yaz Olimpiyatları’nda kullanılan alanları yeniden kullandığını, rüzgar ve güneş enerjileri ile üretimi güçlendirdiğini ifade etti. Paul Dong, bu yaratıcı fikir ve önlemlerin Uluslararası Olimpiyat Komitesi üzerinde derin bir etki bıraktığını ve diğer ülkelerin büyük ölçekli spor etkinlikleri düzenlemeleri için bir örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Denver Nuggets oyuncusu DeAndre Jordan, Çin’i birkaç kez ziyaret ettikten sonra yeme alışkanlığının yavaş yavaş değiştiğini, ailesinin ve çevresindekilerin daha sağlıklı yaşamasına nasıl yardımcı olabileceğini düşündüğünü belirtti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn