Gündem

Çin’den ABD’ye Kuzey Kore’nin meşru kaygılarını giderme çağrısı

Zhang Jun, dün BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, ilgili tarafların sakin ve temkinli davranması, söz ve eylemlerine dikkat etmesi, gerginliği artıracak ve yanlış anlamalara yol açabilecek eylemleri önlemesi gerektiğini söyledi.

BMGK’nin Kore Yarımadası sorununda yapıcı bir rol oynaması gerektiğini dile getiren Zhang Jun, “BMGK’deki tartışmalar, Kore Yarımadası’nda istikrarın korunmasına ve kaosun önlenmesine yardımcı olmalı, taraflar arasındaki diyalog ve müzakerelerin yeniden başlamasına, KDHC’nin yaşadığı insani sorunların çözümüne destek sağlamalı.” dedi.

Zhang Jun, Çin’in daima Kore Yarımadası’ndaki barış ve istikrarın korunmasını, yarımadanın nükleerden arındırılmasını ve sorunların diyalog ve istişare yoluyla çözülmesini savunduğunu vurguladı.

Zhang Jun, tarafları siyasi uzlaşma, diyalog ve istişare yoluyla birbirlerinin endişelerini gidermek suretiyle gerilimin tırmanmasını önlemeye çağırdı.

ABD, Güney Kore ve Japonya, eylül ayının sonunda Kore Yarımadası’nın doğusundaki sularda art arda askeri tatbikatlar yaptı.

Kuzey Kore, tatbikatların yapıldığı dönemde 7 fırlatma eğitimi düzenledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Savunma Bakanı Lee Jong-sup, 3 Kasım’da Washington’da 54. ABD-Güney Kore Güvenlik İstişare Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Lloyd Austin, ABD ile Güney Kore ittifakının sağlam olduğunu işaret ederek, Washington’un Güney Kore’yi konvansiyonel, nükleer ve füze savunma kapasiteleriyle savunmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu