Gündem

Çok uluslu şirketler, Çin’le iş birliğini derinleştiriyor

  1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) Shanghai’da devam ediyor. Fuarda yer alan otomobil bölümünde, dünyanın önden gelen 15 otomotiv markası ürünlerini sergiliyor. Bu çok uluslu otomotiv şirketleri, geleceğin ulaşım araçları konusunda Çin’le iş birliğini artırıyor.

Fuarda, otomotiv şirketleri tamamen elektrikli araçlarda, karbon azaltım teknolojisindeki en son gelişmeleri sergiledi. Volkswagen, BMW, Toyota, Ford, Hyundai ve Honda gibi şirketler, fuara en son teknolojiye dayalı yeni elektrikli araçlarını getirdi.

Fuarda sergilenen tamamen elektrikli bir pikap, iki yönlü elektrik transferi gerçekleştirebiliyor. Araç, elektrik kesintisi durumunda sıradan bir ailenin 3 günlük elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Diğer yandan, fuarda sergilenen dünyanın ilk “engelsiz aracı” da özel gruplara mensup kişilerin ve yaşlıların seyahat ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vermek için geliştirildi.

Toyota standındaki bir yetkili, Japonya’da buna benzer onlarca araç modelinin piyasaya sürüldüğü bilgisini verdi.

Toyota Motor (Çin) Yatırım Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Dong Changzheng, “Gelecekte, yaşlanan nüfus arttıkça mobilitenin daha belirgin bir sorun hâline geleceği kanısındayız. Bu yüzden, özel gruplara dönük ulaşım hizmeti bu yılki fuardaki en önemli konulardan biri oldu.” diye konuştu.

Bunun dışında, çok uluslu otomotiv şirketleri ile Çin arasındaki işbirliğinin derinleşmesi, “hidrojen ekonomisine” de yansıyor.

Fuara katılan Hyundai, hidrojenle çalışan araçlarını tanıttı.

Hyundai, 2. CIIE’den sonra Çin ile Guangzhou’da bir anlaşma imzalayarak, toplam 5 milyar yuanlık yatırımla hidrojen batarya sistemleri projesinin inşaatına başladı. Projenin yakın tarihte hizmete gireceği belirtildi.

Hyundai Grubu (Çin) Halkla İlişkiler Departmanı Başkanı Wu Yanbing, “Gelecekte, ilk aşamada üretim kapasitesinin yılda 6 bin 500 sete ulaşması planlanıyor.” dedi.

Çin’le işbirliğinin derinleştirilmesi, yeni fabrikalarla ilgili yatırımlara da yansıdı. CIIE’deki fuar alanında, Alman şirketi BMW, Çin’deki en büyük yatırım projesi olan Shenyang kentinde bu yıl inşa edilen fabrkasıyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

BMW Grubu’nun Çin Bölge Başkanı ve CEO’su Jochen Goller, “Çin’deki yatırımlarımızın doğru zamana denk geldiği görüşündeyim. Elektrikli araç üretimine yönelik bu yatırım, yüksek derecede esnekliğe sahip. Piyasanın talepleri doğrultusunda, Shenyang fabrikamızda yüzde 100 elektrikli araç üretimi gerçekleştirebiliyor. Çin, halihazırda dünyanın en büyük elektrikli araç piyasasına sahip. Ülkenin tamamen elektrikli araçlar için pazar payı da artıyor.” ifadelerini kullandı.

Shanghai Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi Başkanı Zhou Minhao, “CIIE’nin amacı, sergi ürünlerinin gerçek ürünlere dönüşmesi, sergi katılımcılarının yatırımcı ve üreticiye dönüşmesi. Dünyanın dört bir yanından otomotiv üreticilerinin Çin’e yeni teknolojilerini getirmelerinden büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu