Gündem

Dünya liderlerinden CIIE’nin açılışına tebrik mesajı

  1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) dün düzenlenen törenle açıldı. Birçok ülkeden siyasi liderler, video bağlantısı yoluyla CIIE’nin açılışına katılarak, organizasyona tebriklerini iletti.

Lukaşenko: CIIE, işbirliği için güçlü bir ivme sağlayacak

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, CIIE’nin dünyada en önemli ekonomik inovasyonlardan biri hâline geldiği gibi, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan işbirliği türü olduğunu söyledi.

Lukaşenko, bu yılki CIIE’nin ekonomi ve teknoloji alanlarındaki uluslararası işbirliğinin artmasına güçlü bir ivme kazandıracağına inandığını belirtti.

Mozambik Devlet Başkanı: Çin’le ekonomik ve ticari işbirliğine güvenle bakıyoruz

 

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi de son beş yılda Çin’in Mozambik’in ikinci büyük ithalat kaynağı ve dördüncü büyük ihracat hedef ülkesi konumuna yükseldiğine işaret ederek, Çin’in Mozambik’e yaklaşık 864 milyon dolar değerinde doğrudan yatırım yaptığını ve ülkede toplam 147 proje gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Nyusi, bu girişimlerin Mozambik’te 16 binden fazla istihdam yaratırken, ihracat kanallarının ve ithalat ikamesinin artırılmasıyla ülkenin ödemeler dengesini de olumlu etkilediğini vurguladı.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğine güvenle baktıklarını dile getiren Nyusi, Mozambik ve Çin’in, CIIE çerçevesinde oluşturulan platformlar kanalıyla ekonomik ve ticari kenetlenmeyi güçlendirerek, iki tarafa da fayda getirecek daha fazla projeyi hayata geçirmesini arzuladığını ifade etti.

Wododo: CIIE, dünya ekonomisinin toparlanmasına katkı sağlıyor

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, CIIE’nin Çin-Endonezya işbirliğindeki önemli bir bağlantı noktası olduğunu hatırlatarak, uluslararası arenadaki zorluklara rağmen 2021 yılında ikili ticaret hacminin 110 milyar doları aşarak yeni bir rekor kırdığını, bu artışın gelecekte de sürmesinin beklendiğini kaydetti.

Endonezya ve Çin’in sanayi alanında birbiri için tamamlayıcı rol oynadığına dikkat çeken Joko Widodo, Endonezya’nın palm yağı, kahve ve tropik meyveler gibi yüksek kaliteli özgün ürünlerinin CIIE sayesinde Çin piyasasına adım adım girdiğinin altını çizdi.

Endonezyalı lider, CIIE’nin dünya ekonomisinin büyümesi ve toparlanmasının güçlenmesinde olumlu bir rol oynaması ve diyalog için bir platform sağlaması temennisinde bulundu.

“CIIE, gelişmekte olan ülkelerin Çin pazarına girmesi için platform oluşturuyor”

Sri Lanka Devlet Başkanı Ranil Wickremesinghe, CIIE’nin gelişmekte olan ülkelerin Çin pazarına girmesi için inovatif bir platform yarattığına dikkat çekerek, fuar sayesinde birçok ülke ve şirketin, Çin halkının tüketim talebinin artmasının getirdiği fırsatlardan faydalandığını kaydetti.

Sri Lanka’nın 1. CIIE’nin düzenlenmesinden bu yana organizasyona katıldığını hatırlatan Wickremesinghe, Sri Lankalı şirketlerin CIIE’den çok faydalandığını söyledi.

Wickremesinghe, Sri Lanka ve Çin arasındaki ticaret hacminin 2021 yılında 4,3 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Çin’in Sri Lanka’nın en çok ithalat yaptığı ülke olduğuna dikkat çeken Wickremesinghe, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının bir an önce yeniden uygulanmasını arzuladığını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu