Ekonomi

Ekonomi ivme kaybederse

Çarşamba akşamı , FED oranlarını 75 baz puan artırdıktan sonra piyasalar gelecekte biraz daha az kısıtlayıcı bir politikanın önünü açıldı diye düşündü ama Patron Powell’ın “duraklatmayı düşünmek için “çok erken” olduğunu ve faiz oranlarının zirvesinin muhtemelen önceden beklenenden daha yüksek olacağını “ söylemesi piyasaların kızarmasına yetti. Cuma günü ise Çin’deki sağlık kısıtlamalarının gevşetilmesi umutları olumlu bakışa dönüşe ardından gelen ABD’de işsizlik oranındaki hafif bir artış umut ateşini yeniden alevlendirdi. Avrupa’nın Ağustos sonundan bu yana en yüksek seviyesinde bitirmesine izin verdi. ABD piyasaları ise teknoloji hisselerinin etkisiyle hafta boyunca negatif bölgede kaldı. Ancak Amerika’da işsizlik oranının beklenenden fazla artış kaydetmesi ile yani işgücü piyasasındaki aşırı ısınma soğumaya başlarsa, merkez bankasının bu kadar cezalandırıcı olması gerekmeyebilir, kim bilir? Piyasa, ekonomi ivme kaybederse, Fed’in kurtarmaya geleceği beklentisinde tutunmak istemeye devam ediyor. Bununla birlikte, Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmenin birincil amacı ile sürekli olarak karşı tarafta olduklarını belirtiyor. Yani ekonomi resesyona girse bile faiz artırmaya devam edeceğim diyor. Powell’ın bu açıklamaları da tahvil getirilerini yukarı itiyor. Türev piyasalara göre, gelecek yıl Fed için yüzde 5,25’lik bir zirve beklentisi var. ABD 10 yıllık tahviller %4,12 (bir hafta önce %3,98) ödüyor. Getiri eğrisi kısa vadelere göre ters çevrilmiş durumda, bu nedenle piyasa hala bir durgunluktan korkuyor. Bund %2,27’ye ve OAT %2,80’e yükseldi. Gilts, %3,53 civarında daha sakin sulara dönüşlerini doğruladı. Bölgedeki en pahalı borçlanmalar ise İtalya %4,44 ve Yunanistan %4,65 olmaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık yeni sıkılaştırmasına rağmen İngiliz sterlini için zor bir hafta oldu. Euro 0,8749 GBP’ye ve dolar 0,8923 GBP’ye yükseldi. Cuma gününe kadar düşüş trendinde olan Euro ABD işsizlik oranı ile haftayı neredeyse başladı yerde 0,9924’de kapattı. Petrol fiyatları Kuzey Denizi Brent için 97 USD’ye ve US WTI için 91 USD’ye yükselirken, Altın biraz toparlanarak 1.650 USD’ye ulaştı. Dünya Altın Konseyi’nin üçüncü çeyrekte merkez bankalarının büyük miktarda altın biriktirdiğini gösteren son raporuna baktığımızda: ağırlıklı olarak Türkiye, Özbekistan, Hindistan ve ayrıca döviz rezervlerini çeşitlendirmek isteyen Katar merkez bankaları tarafından 400 tona yakın altın satın alınmış olduğunu gördük. Mali piyasalar için bu hafta iki büyük gelişmeyi takip edeceğiz. Önce 8 Kasım Salı günü ABD ara seçimleri yapılacak. Ardından Perşembe günü Ekim ayı ABD enflasyon rakamları açıklanacak.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Diplomaside uyguladığımız dengeli, tarafsız, barışçıl politikalarla krizlerin çözümünden anahtar rol üstleniyoruz. Esir takasıyla tahıl koridorunun açılması ve devam ettirilmesindeki kritik rolümüz, ülkemizin diplomatik gücünü gösteren önemli örneklerdir” dedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’ye enflasyonla mücadele için faiz artırımı tavsiyesinde bulundu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkede kritik altyapı tesislerinin korunmasının güçlendirilmesine ilişkin kararname imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya 400 milyon dolar daha askeri yardım göndereceğini açıkladı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, para politikasının ihtiyaç duyulandan daha fazla sıkılaşmasının önüne geçilebilmesi için Fed’in daha küçük faiz artırımlarına doğru kayma vaktinin geldiğini söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, faiz oranlarının daha uzun süre ve önceden beklenenden daha yüksek bir nihai orana doğru yükselmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

G7’den bir yetkilinin verdiği bilgilere göre, Rusya’nın petrol ihracatına G7 üyelerinin ve Avustralya’nın 5 Aralık’tan itibaren uygulamayı planladıkları fiyat sınırı, sadece deniz yolu ile ihrac edilen petrole uygulanacak.

İtalya’da hükümet, 2022 yılı için Eylül ayında açıkladığı yüzde 3,3’lük büyüme tahminini yüzde 3,7’ye çıkardı.

Guardian gazetesinin haberine göre İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, 17 Kasım’da yapacağı Sonbahar Açıklaması’nda 60 milyar GBP büyüklüğünde vergi artırımı ve harcama kısıntısı paketi duyurmaya hazırlanıyor

Goldman Sachs’ın varlık yönetim bölümünün baş yatırım yetkilisi Sharmin Mossavar-Rahmani, hisse senetlerinde şu ana kadar yaşanan düşüşün alım fırsatı olduğunu, çünkü daha dramatik bir düşüş yaşanmasının muhtemel olmadığını söyledi.

KCHOL-Koç Holding 2022 yılı 9 aylık konsolide net dönem karı 42.022.329.000 TL (Önceki 9.417.045.000 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu