Ara

Emeklilere Sosyal Tesislerde İndirime Sert Tepki !

Emekliler sosyal tesislerden indirimli yararlanabilecek mi ? CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, düzenlemeyi yetersiz bulduğunu söyledi. 
Facebook
Twitter
LinkedIn

Emeklilere sosyal tesis uygulaması neden tepki gördü ? CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, 21 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyi yetersiz bulduğunu söyledi.

Emekliye 10 Bin Lira Maaşı Normalleştirmek İstiyorlar

Yücel, açıklamasında bu indirim oranının emeklilerin 10 bin lira maaşla verdikleri yaşam mücadelesini hiçe saymak ve normalleştirmek olduğunu savundu. Yücel, emekliye sosyal tesislerde indirim yapılması ile ilgili yasal düzenlemenin yapılmasından sonra şu eleştirilerde bulundu.

  • Yetersiz İndirim: Emeklilere sunulan yüzde 15 indirim, emeklilerin asgari geçim şartlarını karşılamasına yetmiyor. Bu durum emeklilerin onurlu bir yaşam sürme hakkını ihlal ediyor.
  • Alaycı Tutum: 2024’ü “Emekli Yılı” ilan eden AKP iktidarı, emeklileri 10 bin liralık maaşlarla baş başa bırakarak alay ediyor.
  • KYK Yurtları Çözüm Değil: Emeklilere KYK yurtlarında indirimli konaklama imkanı sunmak, emeklilerin tatil ihtiyacını karşılamak için yeterli değil. Emekliler insan onuruna yaraşır konaklama ve yaşam koşullarına hak ediyor.
  • Anayasal Hak Görmezden Geliniyor: Anayasa’nın 60. maddesi gereği herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir.Emeklilik dönemi de bu haktan kapsam dahilindedir. Fakat AKP iktidarı, yanlış ekonomi ve sosyal politikalarıyla emeklilerin bu hakkını gasp ediyor.
  • 2008’deki Reformlar Emeklileri Mağdur Etti: 2008 yılında AKP tarafından yapılan sözde reformlarla emeklilik yaşı yükseltilmiş, emekli aylık bağlama oranları düşürülmüş ve emekli aylığına hak kazanma koşulları ağırlaştırılmıştır. Bu durum emeklileri mağdur etmektedir.

CHP’nin Emeklilerle İlgili Çözüm Önerileri

  • Emekli Maaşlarının Asgari Ücrete Çekilmesi: Emekli maaşlarının enflasyona ezdirilmeden asgari ücret seviyesine çekilmesi gerekiyor.
  • Ücretsiz Kamu Sosyal Tesisleri: Emeklilerin tüm kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal tesislerinden ücretsiz yararlanabilmesi sağlanmalıdır.

26 Mayısta Büyük Emekli Mitingi

CHP, 26 Mayıs’ta Ankara’da yapacağı Emekli Mitingi‘ne tüm emeklileri davet ediyor. Mitingde, emeklilerin asgari ücret ve ücretsiz sosyal tesisi talepleri dile getirilecek. Emeklilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için acil adımlar atılması gerekiyor. CHP’nin talepleri bu konuda önemli bir adım teşkil etmektedir. Emeklilerin sesini duyurmak ve haklarını savunmak için 26 Mayıs’taki Emekli Mitingi’ne katılım gösterilmesi önem taşımaktadır. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn