Ekonomi

Fx gündem

 

USD/TRY: Fed’in kararının etkileri dün de devam ederek piyasalar üzerinde baskıya neden oldu. Bu sabaha bakıldığında; Çin’de uygulanan «Sıfır Kovid» politikasının kaldırabileceğine yönelik spekülasyonlar, Asya piyasalarını desteklerken, riski alma iştahı da toparlandı. Günün önemli diğer gelişmesi ise ABD’de TSİ 15.30’da izlenecek ekim ayı tarım dışı istihdam verisi olacaktır. İstihdam piyasası verilerinde genel olarak kısmi zayıflama beklenirken, ekim ayında tarım dışı istihdam artışı tahmini 205bin. (Önceki 263bin) Şu durumda istihdam rakamlarının “iyi veri=kötü veri” şeklinde yorumlanabilecek bir veri olması beklenebilir. Veri, piyasalarda oynaklık yaratabilecekse de birçok gelişmeye net bir tepki vermeyen Dolar/TL’de oynaklık yine düşük kalabilir ve kurda 18,5860 – 18,6390 aralığında yatay seyir sürebilir. 

EUR/USD: ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi, piyasa katılımcıları tarafından Fed’in önümüzdeki dönemler için vereceği sinyaller açısından yakından takip edilecektir. Halihazırda önümüzdeki dönem için 50 baz puanlık faiz artırımı beklentisi, Aralık ayındaki toplantıya kadar izlenecek ikişer tane enflasyon ve tarım dışı istihdam verilerine göre değişebilir. İstihdam verileri beklenirken, teknoloji şirketlerinin ekonomik belirsizlik ve son yıllardaki güçlü istihdam artışlarından dolayı işe alımlara son vereceği ve hatta işten çıkarmalara başlayacağı konuşuluyor. Diğer taraftan ECB Başkanı Lagarde enflasyonun çok yüksek seyrettiğini ve %2 seviyesine gerilemesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacaklarını açıklarken, “ılımlı bir resesyonun” mümkün olduğunu ancak bu durumun tek başına enflasyonu düşürmek için yeterli olmayacağını belirtti. Dün dolar endeksi %0,6 yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi de 5 baz puan arttı ve %4,15 seviyesinden kapandı. Bu sabah ise Çin’de «Sıfır Kovid» politikasının kaldırabileceğine yönelik spekülasyonlar piyasaları ve EURUSD’yi desteklese de tarım dışı verisi hafta kapanışında belirleyici olabilir. Paritede teknik seviyelere baktığımızda; 0,9835 ve 0,9875 seviyeleri direnç, 0,9730 ve 0,9670 seviyeleri ise destek olarak takip edilebilir.

 
XAU/USD: Dün 1.617 – 1.641 arasında hareket eden Ons Altın günü de 1.630 seviyesinden kapattı. Powell’ın şahin tondaki konuşması Dolar üzerinde etkisini gösterdi. Bu durumdan da piyasalar gibi Ons Altın da olumsuz şekilde etkilendi. Bu sabaha baktığımızda ise Dolar endeksinde (DXY), Çin kaynaklı haber akışıyla toparlanan risk iştahıyla birlikte baskı gözleniyor. Ons Altın da alıcılı. Bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi değerli madenin seyri için de önem arz ediyor. Teknik seviyelere baktığımızda ise 1.635 bölgesi kaybedildikten sonra derinleşen düşüşün 1.615 destek seviyesinden tepki aldığını görüyoruz. Alımların bir miktar anlam kazanabilmesi için öncelikle 1.660 seviyesinin kırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ana direnç ise 1.680 civarında. Öte yandan, olası düşüşte bir süredir fiyatın destek bulduğu 1.615 bölgesi yakından izlenebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1.600 ve 1.570 seviyeleri gündeme gelebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu