Gaziantep’te yaklaşık 10 bin çocuk topaçla tanıştı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde açılan Topaç Atölyesi’nde yaklaşık 10 bin çocuk topaçla oynamayı öğrendi.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Şahinbey ilçesine bağlı Bey Mahallesi’ndeki 3 katlı tarihi binanın restorasyonuyla 9 yıldır geleneksel oyunları yaşatmak için çeşitli eğitimlerin verildiği Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde bu yıl yaklaşık 10 bin çocuk topaçla tanıştı.

Müze içerisindeki atölyede dağıtılan topaçları boyayarak eğitime başlayan öğrenciler, daha sonra eğitmenlerinden topacın inceliklerini öğrenip müze bahçesinde pratik yapıyor. Salı ve çarşamba günleri 10.00, 12.00 ve 14.00’te gerçekleştirilen atölye eğitimlerinden her yaş grubundan vatandaş ücretsiz faydalanıyor.

“Bu geleneksel oyunu gelecek nesillere aktarmak istiyoruz”

Oyun ve Oyuncak Müzesi Birim Sorumlusu Aslıhan Yıkıcı, yaptığı açıklamada, bölgeden bölgeye eveleme, kökleme, koçek, fırıldak, gatır, mici gibi birçok isimle anılan topaç eğitimlerinin renkli görüntülere sahne olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

“Oyun ve Oyuncak Müzesi, 10’uncu yılına giriyor. Sadece müze değil, aynı zamanda yaşayan bir müze olmaktı hedefimiz. Ziyaretçilerin gelip de vitrinleri gezdiği bir yer olmaktan ziyade müzenin isminde de yer alan oyun kısmını etkin hale getirdik. Topaç da bizim geleneksel oyuncaklarımızdan bir tanesi. Çocuklara bu oyunu öğretip bu geleneksel oyunu gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.”

Naima Durdu Doğmuş Anaokulu’nda öğretmenlik yapan Zeynep Geçer ise öğrencileriyle beraber topaç eğitimi aldıklarını dile getirerek, “Bu eğitim çocuklarımızın yaratıcılık becerilerini geliştirerek, yeni şeyler öğrenme konusunda onların özgüven kazanmalarına yardımcı olacaktır. Bizim için oldukça yararlı ve verimli bir atölye çalışması olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn