Gündem

Geleneksel sanatımız ‘Yorganın Öyküsü’ SPECTRUM MIAMI’de tablolara dönüştürülecek

Dünyanın prestijli ve önemli sanat etkinliklerinin başında olan ve dördüncü kez katılacak ACT CONTEMPORARY, Art Basel Miami Haftasında, 11.si düzenlenen SPECTRUM  MİAMİ Sanat Fuarında bu yıl farklı bir konsept ile geleneksel el yapımı yorganların çağdaş tablolara dönüştürülerek yeniden canlanmasını hedefliyor. 2015 yılında Paris’te kurulan Çağdaş Türk Sanatçıları Paris Derneği / Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris- ACT öncülüğünde bir Anadolu adeti ve zanaatı olan ‘Yorganın Öyküsü’ dünya sanatçılarıyla aynı platformda buluşacak.

“Sanat iki ülke arasında yeni bir köprü kuracak”

Dernek Kurucusu ve Başkanı Nazan Aktan, Çağdaş Türk Sanatçıları Paris’te Derneği – Association des Artistes Contemporains de Turquie a Paris- ACT’i, ‘‘Türkiye ve Avrupa arasındaki dostluğu sanat faaliyetleriyle geliştirmek için kurdum. Ülkemizi ve kültürünü sanatçılarımızla sergiler ve etkinlikler düzenlerken, kıtalar arasındaki diyaloğu sanat yoluyla geliştirmeye katkıda bulunmak amacındayız. Pek çok farklı faaliyetimizde uluslararası platformlarda yer alıyoruz. Kültürlerarası öğrenme, deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla önyargı ve ayırımcılık hislerinden arınma, geleceğe yönelik dostluk kurma, var olan dostlukları geliştirme, dünyada uygulanan kültür-sanat politikalarına uygun trendlerle yeni projelere katılabilmek başlıca hedefimiz.

Aktan, “ACT’in merkezi olan Fransa’da, şimdi yeni kurulan ACT CONTEMPORARY Miami organizasyon şirketi ile dünyanın en önde gelen çağdaş sanat merkezi Paris ve Art Basel Haftası Miami’de ülkemizin kültürel yapısını temsil etme olanağı bulurken, projelerimizde pek çok değerli sanatçımız, dünyaya açıldığı merkezlerde kendilerini gösterme fırsatını yakalamış oluyorlar. Sanat, dünyanın ortak dili, ülkemizin de bu yolla tarihsel ve kültürel, aynı zamanda çağdaş, özgün yapısının dünya ile beraber olduğumuzun en güzel örneği olacağına inanıyorum” dedi.

ACT CONTEMPORARY yoluna, Miami’den sonra Milano, New York, Paris sanat fuarlarına 2023’de devam edecektir.

“T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli – ACT CONTEMPORARY projesidir”

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu