Günün odak noktasında FED var

ABD’de TÜFE rakamının bir kez daha beklentilerden daha düşük bir değer alması risk iştahının belirgin şekilde güç kazanmasını sağlarken bugün ise piyasaların odak noktasında Fed toplantısı var.
Facebook
Twitter
LinkedIn

ABD’de TÜFE rakamının bir kez daha beklentilerden daha düşük bir değer alması risk iştahının belirgin şekilde güç kazanmasını sağlarken bugün ise piyasaların odak noktasında Fed toplantısı var. Ortalama piyasa beklentisi arka arkaya 4 kez yapılan 75 baz puanlık faiz artırımının ardından Fed’in 50 baz puanlık artırım yapacağı yönünde. Ancak Fed Başkanı Powell bu adımın sinyalini zaten çok net bir şekilde verdiği için faiz kararının tek başına varlık fiyatları üzerinde anlamlı bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Dün açıklanan ABD TÜFE rakamının ise Fed’in faiz kararı üzerinde değil ancak verilecek mesajların tonu üzerinde etki yaratabileceğini düşünüyoruz.

Piyasaların odak noktasının Fed’in 2023’te izleyeceği para politikasına ve faizlerin nihai seviyesine çevrildiğini düşünürsek toplantıda gelecek dönemlere ilişkin verilecek sinyallerin fiyatlamalar açısından çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada Fed enflasyonla mücadele etmeye devam ettiği için faiz artırımlarında hız kesilmesinin piyasalarda bir gevşeme sinyali yaratmasını istemeyecektir. Bu nedenle Powell’ın toplantı sonrasında yapacağı açıklamada faiz artırımında hız kesilse bile faizlerin uzun bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceğine vurgu yapmasının sürpriz olmayacağını düşünüyoruz.

Bu toplantıda Fed aynı zamanda güncel makroekonomik tahminlerini de açıklayacak. Dolayısıyla nihai faiz seviyesinin sıklıkla tartışıldığı içinde bulunduğumuz dönemde komite üyelerinin orta nokta tahmini piyasalarda hareketlilik yaratma potansiyeli taşıyor.

TL: Son dönemdeki sakin seyrini dün de devam ettiren USD/TL kuru günü bir kez daha yatay seviyelerde noktaladı. Geçmiş dönemlerde TL, ABD TÜFE rakamına en fazla tepki veren gelişmekte olan ülke para birimleri arasında yer alıyordu. Ancak volatilitenin belirgin şekilde gerilmesi nedeniyle son dönemde bu yönde bir etki izlemiyoruz. Bu kapsamda dün de ABD TÜFE rakamının ardından kurda anlamlı bir farklılık görmedik. Bugün ise Fed’in vereceği mesajların daha fazla hareketlilik yaratma potansiyeli bulunuyor. Ancak büyük resimde yatay seyrin devam etmesini bekleriz.

Borsa İstanbul: Önceki gün gerçekleşen kuvvetli performansın ardından Borsa İstanbul dün de yukarı yönlü ancak daha ılımlı bir eğilim sergiledi. BIST-100 endeksinin özellikle 5200 puanın üzerinde kapanış yapmasını son derece önemli buluyoruz. Öyle ki teknik açıdan bakıldığında 5200 puanın üzerinde arka arkaya kapanışlar yapıldıkça endeksin 5350-5400 bandına doğru hareket etmesi muhtemel görünüyor. Öte yandan Fed’in bugün vereceği mesajlar küresel risk iştahına etkilerine bağlı olarak daha limitli bir tonda da olsa Borsa İstanbul’a da yansıyacaktır. Dolayısıyla Fed toplantısını yurt içi piyasalar açısından da önemli bir konu başlığı olarak görüyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 5730.75 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 5691, 5645, 5605 ve 5559 destek olarak izlenebilir. 5771, 5817, 5857 ve 5903 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: Matriks

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 18.6850 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18.6665, 18.6290, 18.5915 ve 18.5170 destek olarak izlenebilir. 18.7035, 18.7410, 18.7785 ve 18.8530 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜNLÜ & Co
Hibya Haber Ajansı

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn