Gündem

Hentbol Federasyon Başkanı Kılıç: ”Okul bahçelerindeki mücadeleleri salonlara taşıyacağız”

Kılıç, Brand & Sport Summit 2022 etkinliği kapsamında düzenlenen “Federasyonlar konuşuyor” başlıklı oturumda yaptığı açıklamada, Türkiye’de hentbol branşında yaşanan gelişmeleri ve hedeflerini anlattı.

İlk hedeflerinin olimpiyatlarda yarışmak olduğuna değinen Kılıç, ”Takım olarak çok daha zorlu yollardan geçiliyor. Milli takım havuzlarımıza gelen bütün sporcularımız ve antrenörlerimize bunu söyledik. 20 sene hentbol oynadım. O yıllarda hiç olimpiyat hayal etmedim. Biz işe o hedeflerle başladık. Olimpiyat hedefimiz hep olacak. Geçen bir yıl bizim için çok verimliydi. İletişim sorunlarımızı çözmemiz gerekiyordu, çözmeye başladık ve belli bir yol kat ettiğimize inanıyorum.” dedi.

Kılıç, 1 yılda sporcu sayısını yüzde 43 arttırdıklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

”Bizim için önemli bir geri dönüş bu. Bu ivmeyle devam edersek hentbolu belli bir tabana oturtmuş olacağız. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da çok büyük talep var hentbola yönelik. Halkla kaynaştırmak gerekiyor. Her yerde basketbol sahaları, file görebiliyoruz. Hentbolu daha basit, çocukların kalbine dokunabilir hale getirmeye çalışıyoruz. Bakanlığın yetenek taraması çok kıymetli bizim için. Taramadan çıkan, bir takım oluşturuldu. Doğru tekniklerle, branşı tanıtmak, anlatmak ve bu yaptıklarınızı tüm paydaşlarla paylaşmak çok kıymetli. Biz de şu ana kadar bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Bir yandan da A Milli Kadın Takımımız İslami Dayanışma Oyunları’nda şampiyonluk kazandı. Sponsorluk tarafı da bizim için çok önemli. 9-10 kadar sponsor sayısına ulaştık. Hedefimiz buydu ve çok mutluyuz hedefimizi tutturduğumuz için. Ciddi çalışmalar yapıyoruz, ekibimizle ve sponsorla birlikte çok daha güçlü hale geliyor branşlar. Sporcular da kendilerini daha iyi hissediyorlar. Şov devam etmeli bir şekilde. Sporcu ve antrenörüyle doğru temsil edilmeliyiz. İnşallah başaracağız.”

Hentbolda 2023 hedeflerini değerlendiren THF Başkanı Kılıç, şunları kaydetti:

”2023 bizim için, en az 2022 kadar bol organizasyonlu bir yıl olacak. Üç tane büyük organizasyona ev sahipliği yapacağız. Hem uluslararası, hem Avrupa hentbol federasyonlarıyla iletişim içerisindeyiz. Yakın zamanda protokoller devreye girebilir. Yakın perspektif kadın ve erkek A milli takımlarda dünya ve Avrupa şampiyonası finallerinde yer almayı başarabilmek. Tesis en önemli problemlerden biri. Bir yandan da tesisle ilgili bolluk var. Kendi tarafımıza çekebileceğimiz hentbola faydalı tesislerle ilgili çalışmalar yaparak, gerek mücadele, gerek antrenman yapılabilecek, yüzde 40’lık artışı karşılayacak bir salona ihtiyaç oluyor. Zaman içinde okul bahçelerindeki mücadeleleri salonlara taşıyacağız. Hentbolda isteği, talebi karşılayacak düzeyde tesise sahip olacağımızı umut ediyorum. Artarak katlanarak büyüyeceğiz.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu