Genel

Kağıthane’de ortaokul ve liselerde afet farkındalık eğitimi

Deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı Kağıthane Belediyesi gençleri bilinçlendiriyor. Kağıthane Belediyesi, afetlere karşı farkındalığın yaygınlaşması adına ilçedeki tüm ortaokul ve lise öğrecnilerine afet farkındalık eğitimleri veriyor.

Kağıthane Belediyesi’nin koordinasyonunda Belediye Sivil Savunma Uzmanı eğitimcileri ile yapılan eğitimlerde; öğrenci ve öğretmenler afet öncesi, afet sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendiriliyor.

Katılımcılara çök-kapan-tutun hareketleri, afetlere karşı binalarda alınması gereken tedbirler, toplanma alanlarının kullanımı; bayılma, kanama, soluk borusu tıkanmaları ve hafif yaralanmalarda yapılacak ilkyardımlar acil durum çantası hazırlanması gibi konular öğretiliyor.

Kağıthane Belediyesi’nin okullardaki Afet Farkındalık ve İlkyardım Eğitimleri eğitim dönemi boyunca devam edecek. Eğitime katılan öğrencilerin tümüne Kağıthane Belediyesi tarafından 4 GB’lık mobil internet paketi de hediye ediliyor.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin afetlerin değil tedbirsizliğin can yaktığını belirterek; ” Olası İstanbul depremi için gereken tedbirlerimizi aldık. Bu konuda alınabilecek en iyi tedbirin farkındalık olduğunu düşünüyoruz. Olası bir afet anında gençlerimizin gücüne, aklına güveniyoruz. Bu nedenle onlara afet eğitimleri vererek hem kendi canlarını korumalarını hem de yakınlarına faydalı olabilmelerini amaçlıyoruz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu