Gündem

Keqiang, Kamboçya’ya resmi bir ziyarette bulunacak

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian’ın bugün yaptığı açıklamaya göre, Başbakan Li Keqiang, söz konusu toplantılara katılmanın yanı sıra, Kamboçya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Sözcü Zhao Lijian bugünkü olağan basın toplantısında, Çin’in Doğu Asya Zirvesi’nden beklentisini aktardı.

Zhao Lijian, günümüzde dünya ekonomisinin toparlanmasının zayıf olduğunu, uluslararası güvenlik durumunun çalkantılı bir süreçten geçtiğini, bölgesel gıda, enerji ve finansal güvenlik risklerinin arttığını, dolayısıyla bu sorunlarla başa çıkmak için tüm ülkelerin el ele vererek ortak çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti.

Zhao Lijian, Çin’in son EAS toplantısından beklentilerini şöyle sıraladı:

İlk olarak, bölgesel ortak kalkınmaya odaklanılması, “Kuşak ve Yol”un yüksek kaliteli ortak inşasının teşvik edilmesi, gıda ve enerji gibi acil meydan okumalarla el ele vererek başa çıkılması, dijital ve düşük karbon gibi yeni itici güçlerin geliştirilmesi gerekir.

İkinci olarak, Doğu Asya’da ekonomik entegrasyon sürecinin ilerletilmesi, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının yüksek kalitede ortaklaşa hayata geçirilmesi, Çin-ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi 3.0 versiyonuyla ilgili görüşmelerin başlatılması, endüstriyel ve tedarik zincirlerinin istikrarının sorunsuz korunması hedefleniyor.

Üçüncü olarak ise, bölgesel barış ve güvenliğin korunması, çok taraflılığa ve açık bölgecilikte ısrar edilmesi, ASEAN’ın merkezi konumunun desteklenmesi, açık ve kapsayıcı bir bölgesel iş birliği çerçevesinin oluşturulması öngörülüyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu