Ekonomi

Kıymetli rallisi geride kaldı

Altın geçtiğimiz hafta 1800 dolar/ons seviyesinin üzerinde test ederken son üç ayın zirvesinden dönmüş oldu. 1753 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, hafta boyunca pozitif bir rüzgar içinde olduğu bir seansı yaşadı. Özellikle Başkan Powell’in geçtiğimiz hafta bir toplantıda yaptığı konuşmada faiz artış hızında yavaşlama olacağını vurgularken, aralık ayında 50 baz artış yapılacağını işaret etti. Başkanın genel olarak güvercin olarak değerlendirilecek konuşması sonrası piyasalarda risk iştahı artarken altın tarafında da güçlenme gözlemlendi. Jerome Powell’in güvercin tondaki açıklamalarının üstüne, tarım dışı istihdam verisindeki güçlenme ve saatlik ücret artışlarına rağmen altın haftayı güçlü kapatmayı başardı. 1797 dolar/ons seviyesinden haftayı tamamlayan sarı maden, yüzde 2,5 kazançla haftayı tamamladı.

Gümüş geçtiğimiz haftaki kazançlarıyla birlikte haftanın en çok öne çıkan kıymetli madeni olurken, son 6 ayın zirvesinden haftayı tamamlamış oldu. 21,45 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 23,14 dolar/onsla haftayı tamamladı ve yüzde 7,9 kazancı hanesine yazdı.

Platin de diğer kıymetlilerle uyumlu bir şekilde haftayı kazançla tamamlarken, 1000 dolar/onsun üzerine geri döndüğü bir seansı geride bıraktı. 984 dolar/onstan haftalık başlangıcı yapan platin, yüzde 3,2 kazançla haftayı tamamladı.

Paladyum ise 2000 dolar/onsun altındaki işlemlerine devam etmesine rağmen, haftayı kazançla tamamlamayı başardı. 1857 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum,1901 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 2,3 kazanç elde etmiş oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 3 dolar/onsla gerçekleşerek primli işlemler devam etti. Hacim açısından ortalama bir hafta geride kalırken 14.159 kg altın, 27.212 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak: TROY
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu