Ara

Kolajen Nedir? Neye Yarar?

Facebook
Twitter
LinkedIn
kolajen nedir

Vücudumuzdaki dokularda ve organlarda var olan birden fazla faydalı madde vardır. Kendiliğinden var olan bu maddelerin her birinin işlevi de birbirinden farklıdır. Kolajen de bu maddelerden bir tanesidir. Peki esas itibari ile bir protein olan kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar?  Kolajen takviyesi faydaları nelerdir?  İşte kolajen ile ilgili bütün detaylar!

Kolajen Nedir?

Genel itibari ile cilt sağlığı kavramından farklı olarak düşünülemeyen kolajen, aslında yalnızca cildimiz için değil bütün vücudumuz için olmazsa olmaz maddelerden bir tanesidir. Bu protein türünün en temel görevi ise bağ dokusunu güçlendirmektir. Bu sebeple “kolajen nedir?” sorusuna şu cevabı vermek mümkündür; Kolajen, vücudun bütünlüğünü korumaya yardımcı olan protein türüdür.

Kolajen olmadan vücudumuzda var olan parçaların bir arada kalması mümkün değildir. Vücudumuzdaki bağ dokusunun yaklaşın %80’lik bir oranının bu maddeden meydana geliyor olmasının en temel nedeni budur. Ayrıca cildin daha esnek, genç ve kırışıklıklardan arınmasını mümkün kılan ağ yapısını oluşturan da kolajendir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

kolajen nedir

Fibroblastlar ve diğer hücreler aracılığı ile oluşturulan kolajen, esas itibari ile bir protein türüdür. Bağ dokusunun en temel hücresi olarak görülen  fibroblastın en temel görevi ise cilde parlaklık sağlamak, cildin esnek yapısının korunmasını mümkün kılmaktır. Yaşlandıkça kırışıklıkların artmasının temel nedeni ise yaşlandıkça kolajen üretiminin azalıyor olmasıdır.

Ortalama veriler ile ifade etmek gerekirse, 25 yaşını doldurmuş olan insanlarda bundan sonraki her sene %1 ila 2 aralığında kolajen üretimi azalışı görülür. Yani 40 yaşına gelindiğinde, 10 yaş öncesine göre %10 ila 20 aralığında bir kolajen üretim azalışı meydana gelir. Bunun sonucunda ise daha esnek, kuru, ince, sarkmış ve kırışıklıklar ile dolu bir cilt yapısı ortaya çıkar.

Kolajen Takviyesi Faydaları Nelerdir?

“Kolajen nedir?” sorusunun merak ediliyor olmasının temel neden, kolajen takviyesi kavramının özünün anlaşılmaya çalışılıyor olmasıdır. Kolajen takviyesi, esas itibari ile ciltteki kas kütlesinin artmasını sağlayan bir işlemdir. Bununla beraber sağladığı faydalar ise şunlardır;

  • Cildin esnek yapısının korunmasını sağlar.
  • Cilde parlaklık kazandırır.
  • Kırışıklıkların önlenmesini mümkün kılar.
  • Yağ kütlesinden ziyade kas kütlesini arttırır.

Bu da ilginizi çekebilir: Cilt Bakımı için Doğal Yöntemler

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn