Gündem

Kripto Meydanı’nda uzman konuklar VC’leri, blockchain dünyasını konuştu

Çatısı altında Cointelegraph Türkiye, BTCHaber.com ve Coinkolik.com gibi önemli mecralar barındıran Kriptomeda’nın düzenlediği Kripto Meydanı’nda “VC’ler, blockchain ve yatırım dünyası” ele alındı. Levent Kolektif House’da dördüncüsü düzenlenen etkinlik Türk kripto ekosistemindeki paydaşları ve uzmanları bir araya getirdi. 17 Kasım’da gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşmasını Kriptomeda CEO’su Eray Dengiz yaptı. Moderasyonu Kıvılcım Harika Ertunç üstlenirken; TechOne VC ve Twozero Ventures Yatırım Yöneticisi Aziz Dostgül, Boğaziçi Ventures Growth Fund Yöneticisi Gizem Sezer ve Logo Ventures Yatırım Yöneticisi Kerem Gürbilek konuşmacı olarak yer aldı.

Kripto ekosistemine olan ilgi günden güne artmaya devam ediyor. Blockchain teknolojisine dair tartışmalar gündemdeki sıcaklığını koruyor. Öte yandan yatırımcı tarafında blockchain teknolojisine olan ilgi de giderek artıyor. Kripto Meydanı tam da böyle bir gündemin ortasında ana temasını VC’ler, blockchain ve yatırım dünyası olarak belirledi. Etkinlikte yer alan uzman konuşmacılar konuyla ilgili görüşlerini dinleyicilerle paylaştı.

Kripto Meydanı’nda, yatırım ekosistemine dair görüşlerini aktaran TechOne VC ve Twozero Ventures Yatırım Yöneticisi Aziz Dostgül, “Yatırım fırsatları çeşitli kanallardan gelebiliyor. Biz de doğru yatırım fırsatları için çeşitli partnerlerle çalışıyoruz. Öncelikle ilgilendiğimiz sektörlerle ilgili fırsatlar geldiği zaman değerlendirmemiz birkaç önemli etken çerçevesinde oluşuyor. Bizim bakış açımıza göre ekip, pazar ve ekibin ortaya koyduğu ürünün pazar payı oldukça önemli. Bu kriterlerin sağlandığını düşündüğümüz takdirde yola devam ediyoruz. Büyümeye müsait, ekibini bu şekilde konumlandırabilecek ve dünya vizyonuyla kendisine yatırım yapabileceğimizi düşündüğümüz girişimlere yatırım yapıyoruz. Burada yeni teknolojiler çok önemli. Yapay zeka, verinin evrenselleşmesi, verinin merkeziyetçi olmadan transfer edilebilmesi ve en doğru şekilde kullanılabilmesi özelinde insanlar neler yapıyor takip ediyoruz” dedi.

“Her coğrafyanın farklı riskleri olabiliyor”

Yatırım aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurlara dair değerlendirmelerde bulunan Boğaziçi Ventures Growth Fund Yöneticisi Gizem Sezer, “Yatırım komitemiz var. Fırsatlar geldiğinde o komiteye bir sunum yapıyoruz. Aslında bu aşamada; ekip, pazar, iş planı, gelecek perspektifi gibi birçok değişkeni analiz ediyoruz. Sonuçta hem ürünü başarıya götürecek hem de iş planını gerçekleştirebilecek kişiler kurucular oluyor. O yüzden biz ilk başlarda erken aşamada yatırım yapmayı düşünüyorduk. Belli performans metriklerine bakıp karar vermeyi planlıyorduk. Ancak yol üzerinde aldığımız kararlarla ve deneyimlerle birlikte gerçekten önemli olanın kurucun azmi, kararlılığı ve başarıya gitmek için özverili olması gerektiğini gördük. Kurucu eğer bizi ikna edebiliyorsa, geçmişte de başarıları varsa yatırım yapabiliyoruz. Özetle başta kurucular, ekip, karar alma kabiliyetleri ön plana çıkıyor” dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Logo Ventures Yatırım Yöneticisi Kerem Gürbilek, “Erken aşama yatırım yaptığınızda şirketin yarattığı ciro çok kapsamlı olmuyor. Bu kapsamda çok fazla finansal veriye dayanan bir analiz gerçekleşmediği için daha subjektif konulara odaklanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu noktada ekip, market, rekabet ortamı oldukça önemli. Ekibin projeye odaklanması, her kurucunun da kendi sorumluluk alanında belli tecrübeye sahip olması çok önemli bir konu. Özellikle yatırım yaptığımız safhada hikayenizi çok iyi bir şekilde ifade ediyor olmanız gerekiyor. İşe alacağınız insanları kendi vizyonunuza ortak etmek önemli bir beceri. Çok teknik olan kurucularda bazen bu kabiliyet olmayabiliyor. Bu sebeple dengeyi yakalamamız gerekiyor” dedi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu