Ekonomi

Kritik FOMC açıklamalarına doğru

ABD Hazine tahvilleri, kasım ayı TÜFE’nin tahminlerin altında açıklanmasının ardından salı günü kazançlar sağladı. Gösterge UST 2Y ralli yapıp faizler de düşerek %4.18’de kapanırken, çok izlenen UST 10Y düşerek %3.49’a geldi. Hazine’nin 18 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihalesi, 2,25x (önceki altı ihale ortalaması: 2,39x) ile zayıf talep gördü ve %3,513 (önceki ihale: %4,08) ile faizle kapandı. Yumuşayan enflasyon verileri, Fed’in önceki agresif oran sıkılaştırma hareketlerine kıyasla ayağını gaz pedalından biraz kaldırmasına izin verebilir. OIS’e göre Fed swap fiyatlandırması, yaklaşan FOMC toplantısında 50 baz puanlık bir oran artışı için şu anda %51 gibi bir olasılık gösteriyor ve en yüksek nihai oranlar Mayıs 2023’te %4,82’de. Dikkatler çok önemli olan FOMC politika faiz oranına çevrilecek.

Fed toplantısında ilk konu elbette 50 baz puan faiz artışı olacak. Ancak esas olarak ele alacağımız konular öngörülen tavan faiz oranının nasıl hareket ettirileceği ve faizlerin de ne kadar süre belirtilen tavan seviyede kalacağıdır. Bunun için de ekonomik tahminlerin gelecek dönem enflasyon ve istihdam üzerindeki yoğunlaşmalarına da bakmak gerekecektir. Ücret artışlarından gelen enflasyon etkisinin sönümlenmesi için istihdam piyasasının durgunlaşması ve talep hareketlerinin de buna bağlı olarak gerilemesi gereklidir. Fed, ekonomik soğumayı da hesaba katarak enflasyon düşüşü denklemini oluşturacak ve buna bağlı olarak da optimal faiz oranı seviyelerini belirlemek istiyor.

Dünkü beklenenden daha yumuşak enflasyon verilerinden sonra piyasalar Fed’in daha yavaş bir yürüyüş gerçekleştirmesinin uygun olduğunu düşünüyorlar. Bunun politika yapıcıların düşüncelerine ne kadar yansıdığını bu akşam göreceğiz. Terminal oran konusunda baz senaryo halen %5 civarını işaret ediyor. Beklentilerden olumlu enflasyon görüntüsü, yukarı yönlü sapma ihtimalini azaltmış durumda. Hafifleyen enflasyonun destekleyeceği bir olgu, 2023 bitmeden faiz indirimlerinin başlayabileceği ihtimali. Çünkü politika yapıcılar kümülatif sıkılaşmanın işe yaradığını daha fazla düşüneceklerdir.

ECB toplantısından 50 baz puanlık faiz artışı beklenirken, QT konusundaki açıklamaları da ayrıca izleyeceğiz. Asya kısmında, JGB bir kez daha %0,25 tavanına takıldı ve burayı zorluyor. 2023’ün başında bir BOJ politika değişikliği ihtimali değerlendirilmekte, bu nedenle JGB piyasasındaki kırılma eşiklerine dikkat edilmelidir.

Türk varlıklarına bakacak olursak; ABD enflasyon verileri ve Fed’in kararları tartılırken, lira yatay işlem gördü ve son iki aydır devam eden dar aralıkta geziniyor. Bir aylık zımni lira oynaklığı %7,8’e gerileyerek kapanış bazında neredeyse üç yılın en düşük seviyesine geriledi. 5 yıllık kredi temerrüt swapları 517 baz puana gerileyerek şubat ayından bu yana en düşük seviyeye gidiyor.

Hazine aylık iç borçlanmasını yaklaşık %209 yenileme ile tamamladı. Hazine’nin aralık ayında 45 milyar TL hedefinin biraz üzerinde, toplam TL 50,3 milyar borçlandığını tahmin ediyoruz. 24.1 milyar TL itfa ile borçlanmaların toplam iç borç çevirme oranı %209 olarak gerçekleşti. Sonuç olarak, Hazine’nin toplam yurt içi borç çevirme oranının 2022 yılının tamamında yakın zamanda revize edilen hedef doğrultusunda %133’e ulaştığını tahmin ediyoruz. Bir hatırlatma olarak Hazine, 2023 yılının tamamı için %114’lük bir iç borç çevirme oranı hedefliyor.

Sasa Polyester, 500 milyon avroluk yeni bir dönüştürülebilir tahvil ihracını SPK’ya yaptı. Dönüştürülebilir tahvil 5 yıl vadeli olacak ve Türkiye dışındaki nitelikli yatırımcılara satılacak. Şirketin önceki 200 mn Euro’luk dönüştürülebilir tahvili çok iyi performans gösterdi ve yaklaşık 110mn Euro’luk tahviller, hisse fiyatı EUR bazında 5 kat arttığı için hisse senetlerine çevrildi.

Kaynak: Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu