MEB’in ISO 9001 kalite yönetim seferberliği sürüyor

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası çalışmaları kapsamında 210 okulda İSO belgelendirme çalışmalarını tamamlandı.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatındaki okullarda 2 yıl önce başlattığı TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Bu kapsamda Bakanlığın iki genel müdürlüğü ile 210 okulda İSO belgelendirme çalışmaları tamamlandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede merkez ve taşra teşkilatıyla okul ve kurumlarında, ulusal ve uluslararası standartlar oluşturma çalışmalarını 2020’den beri yürüttüklerini ifade etti.

Bakanlık olarak Mesleki ve Teknik Eğitim, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüklerinin TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası’a sahip olduğunu belirten Bakan Özer, ayrıca Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ve Ölçe Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası aldığını bildirdi.

Bakanlık bünyesinde kurulan Standardizasyon ve Kalite Hizmet biriminin 2022 yılı belgelendirme hizmetleri faaliyetleri doğrultusunda gerçekleştirilen ilk belgelendirme tetkikleri sonucunda, “Personel Genel Müdürlüğü ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü” TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası almaya hak kazanmıştır.” bilgisini paylaştı.

Bakan Özer, Bakanlık merkez teşkilatında TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme sürecine ilişkin bilgi verirken Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler, Din Öğretimi, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlükleri; Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

Okul ve kurumlarda da Türk Standartları Enstitüsü iş birliğinde TSE & EOQ (Avrupa Kalite Teşkilatı) Personel Belgelendirme Programı’na uygun olarak çalışmalar yürütüldüğünü ifade den Bakan Özer, bu kapsamda TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi alanında 71, TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi alanında 77, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi alanında ise 30 tetkik görevlisi ile hizmet verildiğini kaydetti.

Bakan Özer, “Okul ve kurumlarda yürütülen kalite yönetim sistemi çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Okul ve kurumlarımız; sağlık ve güvenlik şartları ile kalite yönetimlerini uluslararası standartlara uygun olarak belgelendirmektedir. 54 okul/kurum TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, 156 okul/kurum TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi almıştır. TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standardı ile ilgili belgelendirme çalışmaları sürdürülmektedir.”

Bakan Özer öğretmenevi, uygulama enstitüleri, pansiyonlar, uygulama otellerinde de TS EN ISO Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarını başlattıklarını ve 2023 yılı sonuna kadar bu çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Cemal Özdemir’e belgelerini Bakan Özer takdim etti.

Hibya Haber Ajansı

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn