Gündem

Okul kütüphanelerindeki kitap sayısı 103 milyonu aştı

Bakan Özer, Bakanlıktan yaptığı yazılı açıklamasında, okullar arası imkan farklılıklarını azaltmak ve fırsat eşitliği sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ülke genelinde 26 Ekim 2021 tarihinde Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’ni başlattıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla  kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula yeni kütüphane yapımını tamamlayarak Türkiye’de hiçbir okulumuzu kütüphanesiz bırakmadık. Bu proje kapsamında; kütüphanesi olmayan tüm okullarımıza kütüphane kurulması, mevcut kütüphanelerin modern bir görünüme kavuşturulması, içeriklerinin zenginleştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla projenin başlangıcından bu yana 222 milyon lira ödenek kullandık.”

Kitap sayısında yüzde 260 artış

Bakan Özer, proje öncesinde ülke genelinde okul kütüphanelerinde 28 milyon 677 bin kitap bulunduğuna işaret ederek, “Okullarımızın kitap sayısını 2022 yılı sonu itibarıyla 100 milyona ulaşmasını hedeflemiştik. Diğer projelerimizde olduğu gibi bu projemizdeki hedefimize de erken ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Zira bugün itibarıyla okul kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yüzde 260 oranında artarak 103 milyon kitap sayısını aştı. Böylece çocuklarımızın daha fazla sayıda nitelikli eserle buluşması sağlanmış oldu.” ifadelerini kullandı.

Açılması planlanan yeni okullara kütüphaneler kurmaya, mevcut okul kütüphanelerin modern bir görünüme kavuşturulmasına ve içeriklerinin zenginleştirilmesine devam edeceklerinin altınız çizen Bakan Özer, eğitim kademesi olarak okulların sahip olduğu kitap sayısı hakkında şu bilgileri verdi:

“Anaokullarımızdaki kütüphanelerin sahip olduğu kitap sayısı, 3 milyon 355 bin 113; ilköğretimdeki kütüphanelerimizin kitap sayısı, 68 milyon 985 bin 198; ortaöğretimdeki kütüphanelerimizin sahip olduğu kitap sayısı ise 30 milyon 834 bin 250 adet olmak üzere, toplam kitap sayısı 103 milyon 174 bin 561’e ulaştı.

Bakan Özer, ayrıca çevre bilinci geliştirmek ve geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Sıfır Atık Projesi kapsamında bin 325 “Geri Dönüşüm Kütüphanesi” yapıldığını dile getirdi.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu