Öne çıkan şirket haberleri

General Electric Co'nun doğu Fransa'daki sanayi tesislerinde savcılar tarafından, şirket karının yurt dışına transfer edilmesiyle milyonlarca euroluk vergiden kaçınıldığı iddialarına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak arama yap
Facebook
Twitter
LinkedIn

-General Electric Co’nun doğu Fransa’daki sanayi tesislerinde savcılar tarafından, şirket karının yurt dışına transfer edilmesiyle milyonlarca euroluk vergiden kaçınıldığı iddialarına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak arama yapıldı. AFP’nin haberine göre, vergi soruşturması, Fransa Komünist Partisi başkanı Fabien Roussel’in Temmuz 2019’da yetkililere şirket tarafından vergi optimizasyonu ve dolandırıcılık şüphelerini aktarmasının ardından başlatıldı. Haberde, sendikalar ve GE yönetimi arasındaki gerilimin, şirketin gaz türbinleri ve diğer enerji üretim ekipmanlarına olan talebin düşmesi nedeniyle yüzlerce Fransız işçiyi işten çıkarmasıyla yüksek seviyeye çıktığı belirtildi. General Electric 2019’da, maliyetleri düşürmek için Fransa’da, özellikle Belfort’taki tesisinde olmak üzere yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkarma planını duyurmuştu.

-Volkswagen CEO’su Oliver Blume, Volkswagen’in Doğu Avrupa’da kurmayı planladığı batarya fabrikasının yeri hakkında yakında bir karar vereceğini ve Kanada’da bir yer aramaya başlayacağını söyledi. Blume, “Doğu Avrupa’daki [bir pil fabrikasının] yeri ile ilgili karar kısa süre içinde verilecek ve Kanada’da yakında bir yer aramaya başlayacağız.” dedi.

-Adobe açıkladığı 2022 yılı 4. çeyrek bilançosunda 3.50 dolar hisse başına kar beklentisine karşılık 3.60 dolar hisse başına kar açıklarken, şirketin 4. çeyrekte geliri ise beklentiler paralelinde 4.52 milyar dolar açıklandı. Operasyonlardan elde edilen rekor nakit akışı 2,33 milyar dolar oldu. Adobe, çeyrek boyunca yaklaşık 5,0 milyon hisse geri satın aldı. Dijital Medya segmenti geliri, geçen seneye göre %10 veya sabit para biriminde % 14 büyümeyi temsil eden 3,30 milyar dolardı. Document Cloud geliri, geçen seneye göre % 16 veya sabit para biriminde % 19 büyümeyi temsil eden 619 milyon dolardı. Net yeni Dijital Medya Yıllıklandırılmış gelir 576 milyon $ olurken bu çeyreği 13,97 milyar $’lık Digital Media ARR ile geride bıraktı. Creative ARR 11,60 milyar dolara, Document Cloud ARR ise 2,37 milyar dolara yükseldi.

-Accenture, öncekine paralel olarak hisse başına 1,12 dolarlık üç aylık temettü açıklarken temettünün 15 Şubat’ta ödeneceği bildirildi.

-Accenture açıkladığı 2022 yılı 2. çeyrek bilançosunda 2.91 dolar hisse başına kar beklentisine karşılık 3,08 dolar hisse başına kar açıklarken, şirketin 2. çeyrekte geliri ise 15.58 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 15.75 milyar dolar olduğu ifade edildi. ikinci çeyrek satışlarının beklentilerin biraz altında kalması, şirketlerin makro ekonomik belirsizlik nedeniyle BT harcamalarını kısması nedeniyle hisse seans öncesi satıcılı seyrediyor. Pandemi sırasında yaşananaşırı talep patlamanın ardından normale dönülmesiyle BT ve dönüşüm projelerine yapılan harcamalarda normalleşiyor.

-Goldman Sachs’ın, düşen sermaye piyasaları ve tüketici bankacılığından geri çekildiği bir ortamda karlılık hedeflerine ulaşmak için 4.000 kadar çalışanını işten çıkarabileceğini bildirdi.

-Starbucks Corporation, Cuma günü piyasa öncesi seansta 100’den fazla mağazadaki baristaların üç günlük bir iş bırakma planı yapmasıyla hisselerinde satış görüldü. Grevlerin,  Süper Cumartesi de dahil olmak üzere yılın en yoğun alışveriş hafta sonlarından birine denk gelmesi hisse üzerinde baskısı artırıyor.

-Gelişmiş Mikro Cihazlar (AMD), Fed’in şahin görünümü ve zayıf tüketici harcamalarının ardından geniş yarı iletken sektörünün stoklarının düşmesi üzerine hisse fiyatında satış baskısı yaşadı.

Adobe (ADBE)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 350.52 seviyesinin kırılması halinde önce 355.43 ve arkasından 366.00 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 324.67 desteğinin altında önce 309.34 ve arkasından 297.37 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse dün açıkladığı bilanço sonrası bugün seans öncesi alıcılı seyrediyor. Hisse kanalın üst bandı olan 350.52 seviyesini kırması halinde bir yükseliş başlatabilir. Bu seviye kırılmaz ise satış baskısı devam edebilir.

Accenture (ACN)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 286.66 seviyesinin kırılması halinde önce 295.87 ve arkasından 304.08 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 269.24 desteğinin altında önce 265.56 ve arkasından 260.82 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse bugün açıklanan bilanço sonrasında ABD seansı öncesi satıcılı seyrediyor. Düşen bant içerisinde satışını sürdüren hissede 304.08 direnci kırılmadığı sürece bu satış baskısının devamı gelebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ise alımlar hız kazanabilir.

Advanced Micro Devices (AMD)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 68.38 seviyesinin kırılması halinde önce 71.24 ve arkasından 73.38 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 63.93 desteğinin altında önce 62.00 ve arkasından 58.54 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse aşağı yönlü kanalın içerisinde hareketi sürdürüyor. Yukarıda 73.38 seviyesinin altında kaldığımız sürece satış baskısı devam edebilir ama kanalın tepesi olan 73.38 direncinin kırılmasıyla yükseliş hızlanabilir.

Apple (AAPL)

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 137.57 seviyesinin kırılması halinde önce 140.70 ve arkasından 146.68 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 136.00 desteğinin altında önce 134.82 ve arkasından 134.00 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse çok kritik destek bölgesi olan 136.00-134.00 aralığına gelmiş durumda. Eğer bu bölgenin altına inilirse satış baskısı kuvvetlenebilir. Bu bölgenin üzerinde tutunması halinde tekrar alımlar hız kazanabilir.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn