Ekonomi

Öne çıkan şirket haberleri

Starbucks, dün açıkladığı 4. çeyrek bilançosunda hisse başına kar 0.81 dolar ile 0.72 dolarlık beklentinin üzerinde açıklanırken  4. çeyrekte gelirler 8.32 milyar dolarlık beklentinin üzerinde 8.41 milyar dolar gerçekleşti. Gelen bilanço sonrası hisse seanstan önce alıcılı bir seyir izliyor. Bu çeyrekte şirketin satışları %7 artarken, Refinitiv IBES’e göre analistler ortalama olarak %4.2’lik bir artış bekliyordu. Starbucks, ABD’deki karşılaştırılabilir mağaza satışlarının bu çeyrekte %11 arttığını bildirdi. Bu artış, şirketin hala oturma alanlarını kapatmaya ve müşterileri uzak tutmaya zorlayan sıfır COVID politikası uygulanan Çin’deki karşılaştırılabilir satışlardaki %16’lık düşüşten gelen olumsuz etkiyi hafifletmesine yardımcı oldu.

Paypal dün açıkladığı 3. çeyrek bilançosunda hisse başına kar 1.08 dolar ile 0.96 dolarlık beklentinin üzerinde açıklanırken  3. çeyrekte gelirler 6.82 milyar dolarlık beklentinin üzerinde 6.85 milyar dolar gerçekleşti. Ödeme hacimleri, düzeltilmiş bazda %14 artarak 337 milyar dolara yükseldi. Sonuçlar, daha büyük ödeme devleri Visa Inc ve American Express’in yüksek enflasyona ve artan faiz oranlarına rağmen ABD tüketici harcamalarındaki gücü vurgulayan iyimser kazançlarını takip ediyor.

Amazon, ekonomik görünüm nedeniyle kurumsal iş gücündeki pozisyonlar için işe alımlara ara verme kararı aldı. Amazon’un İnsan Deneyimi ve Teknolojiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Beth Galetti, şirket çalışanlarına gönderdiği yazıda, ekonomideki belirsizlik ve son birkaç yılda istihdam edilen kişi sayısı doğrultusunda kurumsal işe alımlara ara verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi. Galetti, söz konusu uygulamanın gelecek birkaç ay boyunca devam etmesinin öngörüldüğünü, ekonomi ve iş dünyasındaki gelişmeleri izlemeye devam edeceklerini belirtti. Hedeflenen bazı alanlarda “kademeli olarak” işe alımların devam edeceğini aktaran Galetti, “Alışılmadık bir makroekonomik ortamla karşı karşıyayız, işe alımlarımızı ve yatırımlarımızı bu ekonomiyi düşünerek dengelemek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Galetti, 2023’te önemli sayıda insanı işe almayı amaçladıklarını ifade etti.

Apple Inc’in Tayvanlı sözleşmeli üreticisi Pegatron Corp, Hindistan’da yeni iPhone 14’ün montajına başladı. Girişim, Çin’deki önemli bir iPhone üretim merkezi olan Zhengzhou’nun yerel yetkililer tarafından ani bir Covid-19 karantinası altına alınmasıyla gündeme geldi.

UnitedHealth, öncekine paralel olarak, üç aylık hisse başına 1,65 $ temettü vereceğini açıkladı. Temettünün 13 Aralık’ta ödeneceği belirtildi.

Volkswagen bugün yaptığı açıklamada, Elon Musk’ın sosyal medya platformunu devralmasının ardından markalarına Twitter’da ücretli reklamları bir sonraki duyuruya kadar durdurmalarını tavsiye etti. Avrupa’nın en iyi otomobil üreticisi yaptığı açıklamada, “Durumu yakından izliyoruz ve gelişimine bağlı olarak sonraki adımlara karar vereceğiz.” Dedi. Volkswagen; Seat, Cupra, Audi, Lamborghini, Bentley, Ducati ve Porsche markalarını kapsıyor. Daha önce Ford ve General Motors’da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

ABD’de kritik istihdam verileri açıklandı. Tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde 261K açıklanırken işsizlik oranı %3.5’tan % 3.7’ye çıktı. Fed faiz artışlarının kısmi olarak istihdamı bozacağı bir sürece girildiğini düşünüyoruz. Fed2in beklentileri dahilinde bundan sonraki aylarda bir süre işsizlik oranları %4.1’lere taşınabilir. Pandemi öncesi ABD’de işsizlik oranı % 3.5 iken 5.7 milyon kişi işsizdi. Bugün açıklanan verilere göre 6.1 milyon kişi işsiz ve işsizlik oranı da % 3.7’ye yükselmiş durumda. İstihdamdaki soğuma Fed’in işine gelmekte. Asıl önemli veri ise ortalama saatlik kazançlar. Buraya çok dikkat ediyoruz. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda beklentilerin üzerinde % 0.4 artarken yıllık bazda ortalama saatlik kazançlar % 5.0’ten %4.7’ye düşüş gösterdi. Ücretlerdeki düşüş talebi aşağı yönlü baskılayacak bu enflasyonun bir miktar geri çekilmesini sağlamakla birlikte baz etkisinin de devreye girmesi ABD’de kısa vadede enflasyonda en kötünün geri kalabileceğini bize gösteriyor. Ancak Fed uzun süre faiz artışına devam edecektir. Beklentimiz bu faiz artışlarının 2023 Haziran’a kadar %6’ya çıkması yönünde. Ancak kısa vadede bu gelen veriler dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizinde bir miktar satışa neden olabilir ve dolayısıyla ABD endeksleri başta olmak üzere küresel borsalarda bahar havası yaşanabilir.

Kaynak: Onur Altın-IKON Menkul

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu