Ekonomi

Öne çıkan şirket haberleri

-Reuters’ın haberine göre, Exxon Mobil’in 2015 yılında bir petrol sızıntısının operasyonları durdurduğu Kaliforniya kıyılarındaki bir petrol sahasını satması durumunda yaklaşık 2 milyar dolar kaybetmesi bekleniyor. Exxon’un, Houston’daki kullanılmayan ofis alanını kiralamayı ve satmayı düşündüğü belirtildi.

-Amazon, Rivian Automotive ile ortaklık da dahil olmak üzere elektrikli araç girişimlerini güncelledi. E-ticaret devi, Rivian’dan sıfır emisyonlu araçlarının Temmuz ayında piyasaya sürülmesinden bu yana ABD’deki müşterilere 5 milyondan fazla teslimat yaptığını duyurdu.

-The Wall Street Journal Pazar günü bildirdiğine göre Meta Platforms bu hafta binlerce çalışanı etkileyebilecek büyük çaplı işten çıkarmalar uygulamayı planlıyor. Gazete, duruma aşina olan insanlara atıfta bulunarak, son zamanlarda görülen en büyük Big Tech işten çıkarma sayısının ne olabileceği konusunda “binlerce” çalışanın ateş hattında olabileceğini söyledi.

-Nike, Brooklyn Nets oyuncusu Kyrie Irving ile ilişkisini askıya aldı. Bir anti-Semitik belgeselin tanıtımı nedeniyle basketbol yıldızı ile bir sonraki ayakkabı serisini iptal etti. Bir açıklamada antisemitizmin herhangi bir biçimini kınayan Nike, Irving’in sözleşmesinin hemen biteceğini söyledi. Irving’in Nike ile sözleşmesi başlangıçta 1 Ekim 2023’te sona erecekti.

-Apple Inc, COVID-19 kısıtlamaları Çin’in Zhengzhou kentindeki bir montaj tesisinde üretimi geçici olarak kesintiye uğratması nedeniyle iPhone 14 Pro ve iPhone Pro Max sevkiyatlarının önceden tahmin edilenden daha düşük olmasını beklediğini bildirdi. iPhone üreticisi, “Tesis şu anda önemli ölçüde azaltılmış kapasitede çalışıyor. Müşteriler yeni ürünlerini almak için daha uzun bekleme süreleri yaşayacaklar” açıklamasını yaptı. Reuters, geçen ay Apple’ın iPhone’larının üretiminin, Çin’deki COVID kısıtlamalarının sıkılaştırılması nedeniyle önümüzdeki ay dünyanın en büyük fabrikalarından birinde %30’a kadar düşebileceğini bildirmişti.

-Yeşil Ulusal Araba Değerlendirme Programı (Green NCAP) Pazartesi günü bu son turda üç araca odaklanan yeni bir dizi sonuç yayınladı. Tesla Model 3, NIO eT7 ve Renault Megane E-Tech. Her üç araç da Green NCAP sürdürülebilir derecelendirme programı kapsamında etkileyici bir beş yıldız alarak, elektrikli güç aktarma organlarının yüksek enerji verimliliği sayesinde geleneksel otomobillerin puanlarını çok aşarak neredeyse maksimum puanlar elde etti. 60 kWh pil kapasitesi, tek motorlu, arkadan çekişli ve 208 kW gücündeki Tesla Model 3, Tesla serisinin en küçük aracı ve markanın Green NCAP tarafından test edilen ilk modeli olma özelliğini taşıyor. Model 3, hem soğuk hem de sıcak testlerde ve daha yüksek hızlara maruz kalan arabaları gören Otoyol Testinde yüksek enerji verimliliği elde etti. Green NCAP, Tesla’nın küçük ön alanının ve aerodinamik şeklinin verimliliğine yardımcı olduğunu söyledi, ancak daha düşük sıcaklıklarda yapılan bir test döngüsünde kabin ısıtma, konfor ve pil koruma yönetimi etkinleştirildiğinde tüketimin % 72 arttığını gösterdi. Tesla hisseleri seans öncesi hafif alıcılı seyrediyor.

Tesla (TSLA) Teknik olarak baktığımızda yukarıda 210.87 seviyesinin kırılması halinde önce 215.4 ve arkasından 223.37 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 206 desteğinin altında önce 203.72 ve arkasından 198.59 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hissede genişleyen üçgene benzer bir oluşum görülmekte. Bu yüzden iki seviyeyi ön plana çıkarmamız lazım. Aşağıda 203.72 desteğinin kırılması halinde satışlar sertleşebilir. Yukarıda ise 237.35 direncinin kırılması halinde alımlar hız kazanabilir.

Apple(AAPL) Teknik olarak baktığımızda yukarıda 138.36 seviyesinin kırılması halinde önce 142.77 ve arkasından 149.55 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 140.6 desteğinin altında önce 138.24 ve arkasından 136.36 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse kritik bölgesi olan 136.36-134.10 bölgesine doğru satış baskısı altındayken bu seviyenin ne kadar güçlü bir destek olduğunu grafikte görüyoruz. Bu seviyelere geldikçe yükselişler yaşanabilir. Yukarıda ise 152.17 seviyesi oldukça kuvvetli bir direnç konumuna geldi.

Meta (META) Teknik olarak baktığımızda yukarıda 95.08 seviyesinin kırılması halinde önce 97.4 ve arkasından 102.72 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 88.47 desteğinin altında önce 86.27 ve arkasından 83.78 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hisse önemli destekleri bir bir kırarak satış eğilimini güçlendirdi. Hisse bugün seans öncesi alıcılı seyrediyor. Hissede 102.72 seviyesi belirleyici olacaktır. Bu seviyenin üzerinde alımlar hız kazanabilecekken 102.72 seviyesinin altında satış baskısı derinleşebilir.

Amazon (AMZN) Teknik olarak baktığımızda yukarıda 92.44 seviyesinin kırılması halinde önce 97.09 ve arkasından 101.98 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 89.28 desteğinin altında önce 88.17 ve arkasından 86.43 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

Not: Hissede aşağı yönlü kanal eğilimi devam ederken satış baskısı da sürüyor. 101.98 seviyesi kırılmadığı sürece satış eğilimi korunabilir. Bu seviyenin kırılması halinde alışlar ön plana çıkabilir. Hisse bugün seans öncesi alıcılı seyrediyor.

Kaynak: İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu