Ara

Piyasalarda bugün

Piyasalarda Bugün Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya'da ZEW beklenti endeksi aralık ayında 23,3 azalış kaydederek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Piyasalarda Bugün Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da ZEW beklenti endeksi aralık ayında 23,3 azalış kaydederek beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Açıklanan veriler mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin de toparlandığına işaret ederken, cari koşullar endeksi Aralık’ta 61,4 seviyesinde açıklandı.

Almanya da ekim ayında %0,9 düzeyinde olan aylık enflasyon ise kasımda %0,5 düzeyinde açıklanırken, yıllık bazda enflasyon %10,0 seviyesine gerileyerek beklentilere paralel açıklandı. Ülkede enerji fiyatları %1,6 düşerken gıda fiyatları %0,5 yükseldi. Yıllık bazda enerji ürünleri kasımda %38,7 artış gösterdi. Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin açıklanması bekleniyor. ABD’de tüketici fiyat endeksi aylık bazda % 0,1 ile beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda artış %7,1 oldu. Ülkede enflasyon enerji maliyetlerindeki gerilemenin artan gıda maliyetlerini dengelemesiyle Kasım’da yavaşladı. Fed’in bu akşam gerçekleşecek toplantıda faiz artış hızını yavaşlatması ve 50 baz puanlık artırıma gitmesi beklenirken, geçen hafta açıklanan üretici fiyatları beklentileri aşarak Fed’in faiz artışlarının 2023’te sürebileceğine ilişkin beklentilerin güç kazanmasında etkili olmuştu. Öne Çıkan Hisse Haberleri Weber Inc – Şirket, BDT Capital tarafından 3,7 milyar dolarlık bir özelleştirme anlaşmasını kabul ettikten sonra, bugün son çeyrek için gelir raporunu açıklayacak. Analistler, ızgara ve dış mekan ekipmanları üreticisinin 209 milyon dolar gelir ve hisse başına 18 sent zarar açıklamasını bekliyor. (Negatif) Apple – Şirket Avrupa Birliği tarafından 2024 yılında çıkması beklenen katı rekabet yasası gerekliliklerine uymayı amaçlayan kapsamlı bir revizyonun parçası olarak iPhone’larında ve iPad’lerinde alternatif uygulama mağazalarına izin vermeye hazırlanıyor. Apple kullanıcıları üçüncü taraf yazılımları artık App Store kullanmadan iPhone’larına ve iPad’lerine indirebilecek. (Nötr) Çip Sektörü – Çin, çip üretiminde kendi kendine yeter hale gelmek ve ABD’nin teknolojik ilerlemelerini yavaşlatmasından kaçınmak için çip endüstrisine 1 trilyon yuan’dan (143 milyar dolar) fazla bir destek paketi üzerinde çalışıyor. Konuya yakın kaynaklar, Pekin’in en büyük mali teşvik paketlerinden birini sunmayı planladığını söyledi.

Kaynaklar, mali yardımın büyük bir kısmının, çoğunlukla yarı iletken imalat fabrikaları veya fabrikalar olmak üzere Çinli firmalar tarafından yerli yarı iletken ekipman alımlarını sübvanse etmek için kullanılacağını söylediler. (Pozitif) Tesla – Elon Musk’ın 2021 Kasım ayında açıkladığı 5,7 milyar dolar değerinde Tesla hisse bağışının kendi vakfına gittiği ortaya çıktı. Vakfın vergi formlarına göre 2021 sonu itibarı ile sahip olduğu varlık değeri 9,4 milyar oldu.

Petrol fiyatları bu sabah hafif satıcılı işlem görüyor. Son iki gündür Kanada’dan ABD’ye günlük 600K varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru hattının kapalı olması, aynı zamanda Çin’de açılmaların başlaması, petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketine neden olmuştu. Keystone boru hattının 20 Aralık itibariyle tam kapasiteyle açılması bekleniyor. Dün açıklanan API haftalık stoklarında 7.8 mn varil artış kaydedildi. Petrol için olumsuz bir veri şeklinde yorumlanabilir. Goldman Sachs, petrol fiyat tahminini aşağı yönlü revize etti. OPEC tarafından yapılan açıklamada, petrol piyasasında arz-talep dengeli ifadesi kullanıldı. Bugün Fed’in faiz kararı ve Powell’ın konuşması izlenmeli. Emtia için 80,96 – 83,67 – 86,90 direnç noktaları, 78,71 – 76,94 – 75,22 destek noktaları olarak takip edilebilir.

İngiltere’de işsizlik oranı Ekim’de bir önceki aya göre %3,6’dan %3,7 seviyesine yükseldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, ülkede enflasyonun yüksek ve faiz oranlarının artışta olduğunu, talep durumunun ise yavaşladığını bildirdi. ABD tarafında ise Kasım’da tüketici enflasyonu aylık %0,1 ve yıllık %7,1 ile beklentilerin altında artış kaydetti. Çekirdek tüketici enflasyonu tarafında da aylık %0,2 ve yıllık %6,00 ile beklentilerin altında artış yaşandı. ABD’de enflasyon verisi sonrası dün paritede yükseliş eğilimleri görüldü. Bugün İngiltere’de enflasyon verileri, ABD’de ise Fed faiz kararı izlenecek olup, paritede volatilite artabilir. Paritede 1,2448 – 1,2687 – 1,2950 seviyeleri direnç, 1,2170 – 1,1939 – 1,1654 izlenen desteklerdir.

S&P 500 endeksi dünü %0,73 yükselişle 4.019 seviyesinden kapattı. Bugünkü Fed’in faiz kararı öncesinde dün ABD’de enflasyon verisi takip edildi. Kasım ayı enflasyonu beklentilerin altında gerçekleşti ve Fed’in faiz artış hızını yavaşlatma ihtimalini kuvvetlendiren bir veriydi. Bu nedenle, borsalara moral oldu ve alımlar hızlandı. Günün sonuna doğru, kazançların bir kısmı geri verilmesine karşın yine de iyimserlik korundu. Bu sabah içinde ABD vadelileri hafif alıcılı işlem görüyor. Bugün Fed’in faiz kararı ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması bulunuyor. Fed piyasaların karşısına güvercin tonda çıkarsa, borsalardaki yükseliş korunabilir. Şahin bir Fed piyasaları rahatsız edebilir. Mesajlar kritik. Endeks için 4,129 – 4,234 – 4,345 seviyeleri direnç, 3,996 – 3,927 – 3,835 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Lennar Corporation bugün gelir raporunu paylaşacak. Şirketin, 9,98 milyar dolar gelir üzerine 4,88 dolar hisse başına kazanç raporlaması bekleniyor. Teknik açıdan yükseliş kanal trendi içerisinde hareket eden hisse senedi fiyatının, son fiyat kapanışı itibariyle sert bir geri çekilme yaşadığı gözlemleniyor. Geri çekilmenin devamı halinde 21 günlük basit hareketli ortalama, güçlü bir destek bölgesi olarak takip edilebilir. Ortalamaların üzerinde gerçekleşen fiyat hareketleri olumlu değerlendirilebilir. 92,85 – 99,79 – 106,71 seviyeleri direnç, 85,16 – 80,92 – 72,48 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

 

Kaynak: Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki kadınların mental ve fiziksel güçlenmeleri amacıyla öz savunma eğitimleri düzenliyor

Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İlkokullar Arası 23 Nisan Halı Saha Futbol Turnuvası Çeyrek Final Müsabakaları tamamlandı

Corendon Tennis Club Kemer açıldı

TOSFED Yıldızını Arıyor Kayıtları Açıldı

Bornova 1877’den Göz Dolduran Performans

Anadolu Efes, Play-In Etabında Evinde Virtus Bologna’yı Ağırlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn