Piyasaların yönü

Facebook
Twitter
LinkedIn

BIST100… Geçen hafta endeks haftayı yatay tamamladı ve bu haftayı yatay devam ettirmektedir. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. İTO Mayıs ayı için enflsayonu %87,35 olarak açıkladı. Mevcut artış son 24 yılın en yüksek artışı oldu. Yünanistan ile olan gerilim ve Suriye’de olabilecek olası bir operasyon yurtiçi riskleri yukarı yönlü etkilemektedir. Bununla birlikte BDDK geçen hafta yaptığı bir açıklama ile bundan sonra belirli bir limitin üstünde döviz bulunduran şirketlerin TL cinsi kredi kullanamayacağını bildirdi.

USDTRY… Güne 16.71 TL seviyelerinde başlayan kur, BDDK kararları sonrası aşağı yönlü baskılanmaktadır. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Geçen haftalarda ABD TÜFE verisi 41 yılın zirvesini görerek yıllık bazda 8,6% olarak açıklandı. Bununla birlikte FED 28 yılın en sert faiz artışını yaparak faiz oranını 1,50-1,75 seviyesine çıkardı. TCMB geçen hafta yaptığı ppk toplantısında faizi %14 seviyesinde sabit bıraktı.

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite BDDK kararları sonrası aşağı yönlü baskılanmıştır. Sabah saatlerinde parite 17.47 TL seviyelerinde seyretmektedir.

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. En son Japonya ve İsviçre’de Rusya’ya yaptırım konusunda adım attılar. AMB’li yetkililer, Rusya savaşının ekomomi için büyük bir şok olduğunu belirttiler ve Temmuz dönemi için faizi pozitif seviyeye çıkarabileceklerinin sinyalini verdiler. Enflasyon halen en önemli risk unsuru olarak global bazda varlığını devam ettirmektedir. Gözler ay başı itibar ile açıklanıcak enflasyon verilerinde olacaktır.

XAUUSD… Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan jeopolitik gerilim altını orta vade de yukarı taşısa bile kısa vadeli düşüş devam etmektedir. Buna Rusya’nın girişi ile ABD+AB tarafından ek yaptırımlar ve gelmesi ve diğer ülkelerinde buna katılması daha da etkilemektedir. Global ekonominin toparlanamama riski hali hazırda bulunurken, jeopolitik risklerin desteği ile altını orta vadeli olarak güçlenmektedir.

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 964 TL seviyelerini görmektedir.

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafında üretim artışı ve arz sorunları ve Rusya tarafında jeopolitik riskler Brent Petrolü yukarı yönlü taşıma baskısını orta vadeli devam ettirmektedir.

 S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı yüksek enflasyon görünümü risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Endeks tarafında ise uzun süreli satış baskısı devam etmektedir. En son FED’in 75 baz puan faizi artırması piyasayı rahatlatmış gözükse bile mevcut riskler önemini korumaktadır.

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. haftası

Eczacıbaşı Dynavit, dünya üçüncüsü

Altınpark Yüzme Havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nun 13. hafta maçları

TVF Kadınlar 1. Ligi’nin 11. hafta maç programı

Eczacıbaşı Dynavit, Imoco Conegliano’ya mağlup oldu

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn