Gündem

Sanatı dijitalleştiren Türk şirketine ABD’den üç ödül

Project İstanbul ekibi, müze ve sergileme alanında yaptıkları Konya Bilim Festivali ve Kütahya Frig Medeniyet Tanıtım Merkezi projeleri ile üç adet Muse Creative Awards sahibi oldu.

Kütahya Frig Vadisi’nde ziyaretçilere yapay zeka teknolojisini kullanarak Kütahya’nın kültürel mirasları arasında geçişleri deneyimleyebilecekleri Immersive Room projesiyle En İyi Sürükleyici Deneyim alanında Platinium, Deneyimsel ve Sürükleyici proje alanında da gümüş ödül kazandı.

Kütahya Frig Vadisi’nde üç duvar ve zemini ışıkla boyayarak gerçekleştirilen proje, yapay zeka ile dünyada 12 bin pixel boyutunda üretilen ilk, en yüksek çözünürü proje olma özelliğini de taşıyor.

Konya Bilim Festivali için yapılan video mapping gösterisi, deneyim alanları, kullanılan sahne teknolojileri sistemleri ve 200 drone ile yaptıkları drone gösterisi ile ‘En İyi Etkinlik Teknolojileri’ kategorisinde ödül alan Project İstanbul yönetici ortağı Cansu Ergin kazandıkları ödül ile ilgili yorumlarını şu şekilde dile getirdi:

“Project İstanbul 2009 yılında, dijital projeler-dijital sahne teknolojileri ve yeni nesil medya alanında hizmet vermek amacıyla kuruldu. . 12 yıllık serüvenimizde aldığımız bir çok ödülün yanı sıra geçen sene Şerefiye Sarnıcı projemiz ile Amerika’dan Muse Creative Awards’ı kazanarak ülkemize getirmenin gururunu yaşadık. Günümüzde dijital sanatın ve dijital müzeciliğin ön plana çıkması ile birlikte bizde bu alanda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Ergin,  yaptıkları projelerle Türkiye’nin marka değerine katkı sağladıklarını belirterek, “Yurtiçinde ve yurtdışında yapmış olduğumuz projeler ile ziyaretçi sayılarını arttırıyor ve ilginin çoğalmasına olanak tanıyoruz. Bu da ekonomik döngüye katkıda bulunuyor. İlerleyen süreçte bu tarz dijital yaklaşımların daha da çoğalmasını ve yapılacak olan çalışmalar ile birlikte ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birçok sanat disiplinini bilgisayar ortamında yapay zeka teknolojileri ile birleştirerek farklı sonuçlar ortaya çıkartılabiliyor. Böylelikle dijital çağın sanat ihtiyacı karşılanmış oluyor. Uzmanlar, gelecekte farklı sanat tarzlarının hayatımıza girmesini ve teknoloji ile sanatın daha da bütünsel olmasını bekliyor. Böylelikle dijital sanat kullanım alanlarının daha da genişlemesini ve tema parklar, müzeler, şehir mimarisi, turizm sektörü ve tarihi yapılarda daha çok uygulanması da gündeme geliyor. 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu