Ara

Savaş Pilotu Olma Şartları Nelerdir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Savaş Pilotu Olma Şartları

Pilotluk,  her  zaman popüler mesleklerden biri olmuştur.  Popülerliğin yanı sıra pilotluğa olan ilgiyi artırma girişimleri de vardır. Bunun en temel örneği,  pilot açığı olduğu açıklamalarıdır.  Burada amaç, toplumu  bilinçlendirmek ve pilotluğa geçişi ve ilgiyi artırmaktır.  Bu durum, nasıl savaş uçağı pilotu olurum? Savaş pilotu olma şartları nelerdir? Gibi soruları da beraberinde getirmiştir. İşte detaylar…

Savaş Pilotu Olma Şartları; 2 Temel Şart

Savaş Pilotu Olma Şartları

Askeri pilot olmak isteyenler için 2 şart mevcuttur.  Bunlar;

Birinci Seçenek:

İlköğretim eğitimini tamamlayan kişi  Işıklar Askeri Hava Lisesi’ne kaydını yaptırır. Her lisede olan  müfredat ile devam eden bu okulu, diğer  kurumlardan farklı kılan özelliği  yabancı dil eğitimini  üst noktada öğrencilere vermesidir.  Bu lise,  sadece erkek öğrencileri kayıt imkânı sağlamaktadır.  Eğitimin suresi 4 senedir.  Liseyi bitiren öğrenciler Hava Harp Okulu’na girmeye hak kazanmış olurlar.

İkinci Seçenek:

Savaş pilotu şartları üzerine araştırma yapan öğrenciler için sunulan daha indirgenmiş seçenek ikinci seçenektir.  Meslek Lisesi dışında  normal bir liseye girip,  eşit ağırlık ya da sayısal bölümü bitirerek  mezun olmanız  gerekir.

Lise bitiminde üniversite sınavında  yeterli puanı almanız ve bunun sonunda mülakat aşamasını da tamamlayarak Harp Okulu’na kayıt yaptırmanız gerekir.  Mülakat aşamasını ve  gerekli sağlık aşamalarını da geçen öğrenciler,  Harp Okulu’nda 4 yıllık eğitime  başlamaya hak kazanmış olurlar.

Savaş Uçağı Pilotu Eğitimi

Eğitim aşamasında, öğretmen gözetiminde devam eden uçuşlar yapılır.  Bu uçuşlar pervaneli uçaklar ile yapılmaktadır.  Hava okulundaki eğitimini tamamlayan askeri pilot adaylarına  Teğmen rütbesi verilerek  mezun edilir.  Devam etmek isteyen adaylar elverişlilik  raporu alarak,  İzmir’de Çiğli Ana Jet Üssü”ne gönderilir.  Burada 2 yıl eğitim  aldıktan sonra  pilot olarak mezun olurlar.   Mezun olduktan sonra seçeceği bölüme göre öğrenciler filolora gönderilir.

Seçenekler arasında savaş pilotu olmak dışında  başka bölümlerde mevcuttur. Savaş pilotu olma şartları üzerine araştırma öğrenciler mezun olduktan sonra bu bölümü seçerek o alanda eğitim alarak uzmanlaşır ve savaş pilotu olarak çalışmaya başlar.  Bilinmelidir ki,  pilotluk zorlu ve hayati risklerin bulunduğu bir meslektir. Tercihlerin buna göre yapılması ileriki süreçte hayatınız için önemli bir yer tutacaktır.

Bu da ilginizi çekebilir: Avukat Maaşları 2021

Şampiyon Aliağa Helvacı Spor

Milli karatecilerden Başkan Topaloğlu’na ziyaret

Erkek Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonluğu’nu hedefliyor! Üsküdar Üniversitesi Erkek Basketbol takımı Süper Lig Şampiyonu oldu!

EÜ’de düzenlenen “3. Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” sona erdi

İzmir’de ilk defa yapılan Aliağa’nın ev sahipliğinde düzenlenen Kuzey Ege Spor Oyunları’na Bergama damga vurdu

Manavgat’ta Deniz Küreği Türkiye Kupası Heyecanı Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Haberi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn